[b]Jeśli pracodawca ustali ze związkiem regulamin przyznawania świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie musi pytać go o zgodę co do środków dla konkretnych osób. [/b]

Tak wynika z [b]wyroku Sądu Najwyższego z 11 maja 2010 r. (sygn. II PK 234/09)[/b], który rozstrzygnął spór między Komisją Międzyzakładową „Solidarność Oświata” a Liceum Ogólnokształcącym im. Baczyńskiego w Nowej Soli.

Poszło o prawie 30 tys. zł, które komisja socjalna złożona z przedstawicieli pracodawcy i pracowników liceum wydała z tego funduszu bez porozumienia ze związkiem zawodowym.

Działacze nie byli informowani o posiedzeniach komisji socjalnej, na których zapadły decyzje o przyznawaniu pieniędzy.

[srodtytul]Skład komisji [/srodtytul]

Związkowcy opowiadali na rozprawie przed SN, że w skład tej komisji często wchodzili pracownicy administracyjni. Czasem decyzje podejmowały osoby, które odeszły już na emeryturę. Związek był zaniepokojony także tym, że pożyczki mieszkaniowe przyznawano osobom z kierownictwa tej placówki.

Sąd Najwyższy skupił się na interpretacji art. 8 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=74017]ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ustawa o zfśs; DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.)[/link] i [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=01C43042167F74C918E74A09B67D00FC?id=162202]art. 27 ust 1 i 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854)[/link].

Art. 27 ust. 1 ustawy związkowej daje działaczom prawo do uzgodnienia z pracodawcą regulaminu wydawania środków z tego funduszu, a ust. 2 mówi, że świadczenia z zfśs są przyznawane w uzgodnieniu z organizacją związkową.

Z kolei art. 8 ust. 3 ustawy o zfśs daje związkom zawodowym prawo do wystąpienia do sądu, gdy środki z funduszu są wydawane niezgodnie z ustawą.

W wyroku z 11 maja 2010 r. SN uznał jednak, że prawo do skierowania sprawy do sądu przysługuje związkowcom jedynie w razie naruszenia ustawy o zfśs. W tym zaś wypadku nie mieli takiego prawa.

[srodtytul]Nie trzeba informować[/srodtytul]

SN uznał, że art. 8 ust. 3 ustawy o zfśs mówi tylko o tej jednej ustawie. Nie ma więc podstaw do zarzutu wobec pracodawcy, że przyznał świadczenia z funduszu bez konsultacji z działaczami, bo taki obowiązek wynika z art. 27 ust 2 ustawy o związkach zawodowych.

Przeciw rozszerzającej interpretacji tych przepisów, zdaniem SN, przemawia nie tylko to, że zakwestionowane kwoty trzeba by zwrócić, ale także to, że w razie złamania przepisów pracodawcy grozi odpowiedzialność karna. Należy podkreślić, że zarzuty związków zawodowych nie dotyczyły tego, komu zostały przyznane zapomogi, ale jedynie kwestii formalnych.

[ramka][b]Na co środki z funduszu[/b]

Mogą zostać przeznaczone na dofinansowanie:

[ul][li] wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej,

[li] opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego,

[li] udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej,

[li] udzielanie zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.[/ramka]