[b]Odpowiada Joanna Wcisło, radca prawny w BSJP Taylor Wessing:[/b]

Zgodnie z art. 41 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej absencji zatrudnionego, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania angażu bez wypowiedzenia. Inną usprawiedliwioną nieobecnością, o której mowa w art. 41 k.p., może być ta wynikająca z choroby.

W konsekwencji powyższy przepis ustanawia zakaz wypowiadania umów o pracę w okresie nieobecności pracownika w pracy spowodowanej chorobą. Warto podkreślić, iż zakaz ten dotyczy wyłącznie składania oświadczeń o wypowiedzeniu umowy o pracę i nie ma zastosowania w sytuacji, gdy pracownik uda się na zwolnienie lekarskie już w trakcie okresu wypowiedzenia.

Pracownik, który jest nieobecny w pracy z powodu choroby, powinien zawiadomić o tym pracodawcę najpóźniej w drugim dniu swojej nieobecności i dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie nie później niż w ciągu siedmiu dni od daty jego otrzymania.

[b]A jeśli pracodawca złożył pracownikowi oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę, a pracownik dostarczył mu w tym samym dniu zwolnienie lekarskie? Czy takie wypowiedzenie narusza przepisy prawa pracy?[/b]

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, nie narusza przepisów prawa pracy [b](uchwała SN z 11 marca 1993 r., I PZP 68/92)[/b].

Zdaniem SN przesłanką zastosowania zakazu wypowiadania umów o pracę z art. 41 k.p. jest nieobecność pracownika w pracy spowodowana chorobą. Tym samym oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę złożone pracownikowi, który stawił się w miejscu pracy i wykonuje swoje obowiązki pracownicze bądź też jest w gotowości do wykonywania pracy, nie narusza art. 41 k.p. mimo późniejszego przedłożenia przez pracownika zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do pracy w tym dniu.

Ten przypadek należy odróżnić od sytuacji, w której pracownik stawia się w miejscu pracy wyłącznie w celu złożenia zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do pracy z powodu choroby. W takich sytuacjach, zgodnie z orzecznictwem SN, wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi narusza art. 41 k.p.[b] (wyrok SN z 17 listopada 1997 r., I PKN 366/97)[/b].

Należy też zauważyć, iż stawiennictwo pracownika w pracy i wykonywanie obowiązków pracowniczych nie zawsze uchyla zakaz wypowiadania angażu.

W [b]wyroku z 26 lutego 2003 r., I PK 69/02, SN[/b] wyraził pogląd, że nie można odmówić pracownikowi ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę w sytuacji, gdy jest on chory i jego niezdolność do pracy została stwierdzona zaświadczeniem lekarskim, ale pozostaje on w pracy ze względu na niemożność opuszczenia miejsca pracy np. do chwili przybycia innego pracownika do obsługi maszyny, a także gdy stawia się w miejscu pracy w celu załatwienia ważnych spraw dla pracodawcy.

[b]Jak zatem rozwiązać angaż z pracownikiem, który jest nieobecny w pracy z powodu choroby, aby nie naruszyć przepisów prawa pracy[/b]?

W każdej sytuacji, również w czasie choroby pracownika, można rozwiązać umowę o pracę na mocy porozumienia stron. Warunkiem koniecznym zawarcia takiego porozumienia jest oczywiście zgoda pracownika.

Możliwe jest też rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, po upływie terminów wskazanych w art. 53 k.p., tj. w zależności od okresu zatrudnienia pracownika u pracodawcy, po upływie nieobecności z powodu choroby dłuższej niż trzy miesiące lub po upływie łącznego okresu pobierania z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby wynagrodzenia i zasiłku oraz świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące.