[b]Czy honorowane są do celów dofinansowania orzeczenia MSWiA o niezdolności do pracy w policji? Są one wydawane w dwóch częściach: w pierwszej jest orzeczenie o niezdolności do służby w policji, a w drugiej o grupie inwalidzkiej (ogólnie). Jak skorygować dokumenty SOD dla pracownika, na którego firma uzyskała dofinansowanie na podstawie takiego orzeczenia wydanego po 2000 r.?[/b]
Jeżeli czytelnik – mając orzeczenie MSWiA wydane po 2000 r. – zaliczył pracownika do osób niepełnosprawnych, postąpił błędnie. Musi zwrócić dofinansowanie za wszystkie lata, za które je uzyskiwał.
Ma też obowiązek skorygować dokumenty w ZUS, w których wykazywał tego pracownika jako osobę niepełnosprawną i uzyskiwał za niego finansowanie i refundację składek ZUS.
Według art. 62 ust. 1 i 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A23E07E6B9504FC8502EDE6BA34130C0?id=257066]ustawy o rehabilitacji[/link] ważne orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidztwa, wydane przed 1 stycznia 1998 r. przez komisje lekarskie podległe MON lub MSWiA, przekłada się na
określone stopnie niepełnosprawności. I tak orzeczenie o zaliczeniu do:
- I grupy inwalidztwa – na znaczny stopień niepełnosprawności,
- II grupy inwalidztwa – na umiarkowany stopień niepełnosprawności,
- III grupy inwalidztwa w związku ze służbą z jednoczesnym orzeczeniem inwalidztwa III grupy z ogólnego stanu zdrowia – na lekki stopień niepełnosprawności.
Orzeczenie ustalające inwalidztwo III grupy wyłącznie z tytułu niezdolności do służby oznacza zdolność do pracy poza służbą.
Zatem posiadaczy tych orzeczeń nie traktuje się jako osoby niepełnosprawne. Mogą jednak wystąpić o ustalenie stopnia niepełnosprawności do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.
To samo mogą zrobić osoby, które mają orzeczenia wymienionych wyżej komisji, wydane po 1 stycznia 1998 r. Nie stanowią one bowiem podstawy do zaliczenia tych, których orzeczenia te dotyczą, do osób niepełnosprawnych.
[i]Autorka jest dyrektorem ds. dofinansowań w firmie Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]