[b]– Informatyk pracuje jedynie w poniedziałki po osiem godzin. Przysługują mu cztery dni urlopu wypoczynkowego rocznie (1/5 z 20 dni).

Wszystkie wziął jednorazowo, począwszy od poniedziałku 1 marca 2010 r., tak że nie będzie go cały ten miesiąc. Spółka chce zlecić serwis komputerowy zewnętrznej firmie. Czy może dać informatykowi wypowiedzenie między urlopowymi poniedziałkami, czy musi czekać do końca marca?[/b] – pyta czytelnik.

Przepisy nie rozstrzygają tego problemu. Zgodnie z art. 41 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] nie możemy wypowiedzieć umowy o pracę w trakcie urlopu pracownika a także podczas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozstania stron bez wypowiedzenia.

Z kolei w świetle art. 154[sup]2[/sup] § 1 k.p. urlopu wypoczynkowego udzielamy na dni robocze pracownika według jego harmonogramu.

Z zestawienia obu przepisów wynika, że w opisanej sytuacji dni między poniedziałkami nie mają charakteru ani urlopowych, ani usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Trzymając się więc sztywno ich brzmienia, należałoby dopuścić wręczenie wymówienia przez pracodawcę np. we wtorek albo piątek.

Teza taka wydaje się jednak niesprawiedliwa i pozbawiająca podwładnych w podobnym położeniu jakiejkolwiek ochrony przez stratą posady. Również eksperci zgodnie jej przeczą, uważając, że wypowiedzenie jest możliwe dopiero w kwietniu br. Oto ich opinie.

[ramka][b]Nieprzerwany wypoczynek nade wszystko[/b]

[b]Komentuje Katarzyna Kowalska, adwokat, prowadząca kancelarię adwokacką w Warszawie: [/b]

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]Kodeks pracy[/link] nie określa okoliczności, kiedy można wręczyć wypowiedzenie.

Wskazuje jedynie sytuacje, w których pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę, np. podczas urlopu wypoczynkowego, ochrony przedemerytalnej.

Urlopu wypoczynkowego udzielamy wyłącznie w dni, które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z jego rozkładem czasu pracy. Wydaje się zatem, że w pozostałe dni może otrzymać wypowiedzenie.

Kierując się jednak kodeksową regułą nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego, należy uznać, że w okresie niewykonywania pracy między dniami urlopu wypoczynkowego zatrudniony też odbiera ten urlop.

Przyjęcie odmiennego stanowiska może uniemożliwić pracownikowi skorzystanie z urlopu wypoczynkowego, a także doprowadzić do obejścia zakazu wypowiadania umowy o pracę w trakcie urlopu. Wręczenie wypowiedzenia jest więc dopuszczalne wyłącznie w dni pracy.[/ramka]

[ramka][b]Ochrona musi być ciągła[/b]

[b]Komentuje Arkadiusz Sobczyk, radca prawny z Kancelarii Sobczyk & Współpracownicy z Krakowa:[/b]

Należy odróżnić wymiar i reguły udzielania urlopu wypoczynkowego (przeliczania urlopu) od jego okresu. Pierwsze dwa pojęcia mają na celu ustalenie, kiedy pracownik nie wykonuje zaplanowanej pracy, a okres urlopu wyznacza odpoczynek pracownika, kiedy ma prawo przyjąć, że nie będzie wzywany do pracy.

Na tym właśnie polega zasada urlopu nieprzerwanego, która nie zostałaby zrealizowana przy założeniu, że pracownik ma prawo do jedynie czterech samodzielnych dni urlopu, a nie do okresu urlopu obejmującego te dni.

Tylko przy takiej wykładni zachowuje też sens ochrona przed nieuzasadnionym odwołaniem z urlopu; inaczej wezwanie do pracy w inne dni niż poniedziałki byłoby dopuszczalne bez ograniczeń.

Wreszcie, według wykładni funkcjonalnej, jednym z celów art. 41 k.p. jest umożliwienie zatrudnionemu efektywnej obrony swych praw, czemu nie sprzyja nieobecność w pracy przeznaczona na wypoczynek.

Dlatego ochrona przed wypowiedzeniem przysługuje pracownikowi od dnia, który wskazuje jako rozpoczęcie urlopu, do dnia, który wskazuje jako jego zakończenie, nawet jeśli te dni są dla niego harmonogramowo wolne.[/ramka]

[ramka][b]Zakaz działa w przerwach[/b]

[b]Komentuje Piotr Wojciechowski, były wicedyrektor Departamentu Prawa Pracy w GIP, właściciel firmy Kancelaria Prawa Pracy:[/b]

W przedstawionej sytuacji prawidłowe wręczenie wypowiedzenia umowy o pracę jest możliwe dopiero po upływie pełnego miesiąca, czyli po powrocie informatyka do pracy z urlopu wypoczynkowego.

Wypoczynek, podczas którego szef ma zakaz złożenia wypowiedzenia, obejmuje nie tylko dni pracy, na które został udzielony urlop, ale również dni wolne od pracy przypadające bezpośrednio przed, w trakcie i po dniach pracy, na które został udzielony urlop.

Zasada udzielania urlopu na dni robocze z art. 154[sup]2[/sup] § 1 k.p. nie oznacza, że dni wolne występujące między urlopowymi nie wchodzą w skład udzielonego urlopu.

Reguła ta służy jedynie egzekucji celu urlopu, polegającego na skutecznym odsunięciu zatrudnionego od wykonywanej pracy w celu regeneracji sił.

W skład takiego urlopu, uniemożliwiającego pracodawcy wręczenie wypowiedzenia, wchodzą również dni wolne od pracy przypadające do dnia powrotu do pracy.[/ramka]