Obecnie przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Od 2010 r. kobiety będą mieć prawo do dodatkowego urlopu – dwóch tygodni przy urodzeniu jednego dziecka (z czasem wymiar będzie rósł).
Uprawnienie to wprowadziła nowelizacja [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1288079C8A806B4039D19A8B496CF333?id=76037]kodeksu pracy[/link] z 6 grudnia 2008 r. Dodatkowy urlop będzie udzielany jednorazowo w tygodniach bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego macierzyńskiego (art. 182[sup]1[/sup] § 2 k.p.). Za ten czas będzie przysługiwał też zasiłek.
[srodtytul]Pilnuj terminu[/srodtytul]
Dodatkowy urlop dostanie jednak tylko ta mama, która będzie się o niego ubiegać w odpowiednim czasie. [b]Udziela się go na pisemny wniosek pracownicy, składany w terminie nie krótszym niż siedem dni przed rozpoczęciem urlopu[/b] (art. 182[sup]1[/sup] § 3 k.p.). Pracodawca musi taki wniosek uwzględnić. Co jeśli zainteresowana się spóźni? Skorzystanie z dodatkowego wolnego jest możliwe jedynie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim. To przesądza o konsekwencjach spóźnienia. W ocenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej złożenie wniosku z wyprzedzeniem większym niż siedmiodniowe nie ma prawnego znaczenia, bo pracodawca jest nim związany. Złożenie wniosku z krótszym wyprzedzeniem nie wiąże pracodawcy. Nie ma jednak przeszkód prawnych, aby go uwzględnił.
[wyimek]2 tygodnie dodatkowego macierzyńskiego w 2010 r. może wziąć kobieta, która urodzi jedno dziecko[/wyimek]
„Nieuwzględnienie wniosku pracownika złożonego w terminie krótszym niż siedem dni spowoduje – z obiektywnych powodów – utratę prawa do dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Nie jest bowiem możliwe skorzystanie z niego w innym terminie niż ustawowo określony, czyli bezpośrednio po urlopie podstawowym, co wynika z celu i istoty dodatkowego urlopu macierzyńskiego” – wyjaśnia MPiPS.
– Należy dochować terminu i formy złożenia wniosku, bo pracodawca musi zadbać o organizację pracy. Zapewne szefowie przyjmą trochę spóźnione wnioski (nie więcej niż siedem dni), ale nie można oczekiwać, że tak będzie zawsze – mówi Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert PKPP Lewiatan.
[srodtytul]Więcej wątpliwości[/srodtytul]
Jeżeli pracodawca udzieli dodatkowego macierzyńskiego – także spóźnialskiemu – to za jego okres będzie przysługiwał zasiłek z ZUS. A co mają zrobić panie, którym macierzyński kończy się na przełomie 2009 i 2010 r.? Ustawa nie zawiera, niestety, przepisów przejściowych.
[b]– Do dodatkowego urlopu macierzyńskiego są uprawnione panie, których podstawowy urlop kończy się 31 grudnia lub później. Wniosek trzeba jednak złożyć z siedmiodniowym wyprzedzeniem, np. 23 grudnia, mimo że przepisy przewidujące dodatkowy urlop nie będą jeszcze obowiązywać[/b] – uważa Agnieszka Janowska, radca prawny z TGC Ordowska Kancelaria Prawnicza sp.k.
Dłużej opiekować się dzieckiem mogą także mamy dobrowolnie opłacające składki chorobowe, np. z działalności gospodarczej. Z dodatkowego zasiłku macierzyńskiego trzeba skorzystać bezpośrednio po obligatoryjnym, więc ostateczny termin na złożenie wniosku w tej sprawie do ZUS to ostatni dzień obowiązkowego zasiłku.
[ramka][b]Spóźnialski ojciec nie straci[/b]
[b]Od przyszłego roku przysługuje urlop ojcowski (w 2010 r. – tygodniowy).[/b] O terminie jego wykorzystania decyduje pracownik. Podobnie jak w wypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego, wniosek należy złożyć z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem (art. 182[sup]3 [/sup]k.p.). Jeśli zainteresowany zrobi to wcześniej, to będzie on wiązał szefa. Jeśli natomiast złoży wniosek z krótszym niż 7-dniowe wyprzedzeniem, to pracodawcy nie wiąże. Ojciec nie straci jednak przez to prawa do takiego urlopu, najwyżej weźmie go później. Może on bowiem skorzystać z niego w dowolnym momencie w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka. Można więc wystąpić o wolne w innym terminie.[/ramka]
[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/12/08/dluzszy-urlop-tylko-dla-punktualnych-matek/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]
[ramka][b]Zobacz co zmieni się w urlopach macierzyńskich:[/b]
[link=http://www.rp.pl/temat/232903.html]Urlopy macierzyńskie[/link]
[b]Zapraszamy również do naszego serwisu:[/b]
[link=http://www.rp.pl/temat/56582_Urlop_macierzynski.html]rp.pl » Dobra Firma » Kadry » Urlopy » Urlop macierzyński[/link][/ramka]