Założenie jest bowiem takie, że w 2010 r. pomoc ma trafiać do najwłaściwszych instytucji i środowisk. Tymi natomiast, w ocenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR), są grupy określane jako trudne. Czyli te, które najgorzej jest zaktywizować zawodowo.
O kim mowa? Chodzi o kobiety, osoby niepełnosprawne, starsze oraz wchodzące na rynek pracy po raz pierwszy. Im właśnie przede wszystkim należy ułatwić podnoszenie kwalifikacji.
Jednak na tym nie koniec. Na pomoc zasługują także i przedsiębiorcy, którzy chcą szkolić pracowników za pieniądze, którymi dysponuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Ale nie aż w tak szerokim zakresie, jak miało to miejsce do tej pory. Jakie zatem zmiany czekają takich przedsiębiorców?
[srodtytul]Ważne umiejętności[/srodtytul]
Największe będą dotyczyły projektów otwartych, czyli tych oferowanych przez firmy szkoleniowe dla pracowników wszystkich przedsiębiorstw. [b]Ich tematyka ma zostać ograniczona jedynie do szkoleń o charakterze technicznym i dotyczących podnoszenia umiejętności społecznych osób z wykształceniem technicznym. [/b]
Powód? Wyniki badań PARP Foresight kadr nowoczesnej gospodarki. Ich celem było wskazanie kierunku, w jakim będzie się rozwijać gospodarka światowa i polska oraz określenie kwalifikacji, jakimi będą musieli dysponować pracownicy w przyszłości.
Z tak przeprowadzonych badań płynie wniosek, że w ciągu najbliższych 20 lat w polskiej gospodarce wzrośnie rola osób wysoko wykwalifikowanych oraz znacznie zwiększy się wykorzystanie nowych technologii. Ma także nastąpić przesunięcie siły roboczej z sektora przemysłu do usług i wzrost znaczenia wykorzystania technologii – w tym także przez osoby, które nie mają wykształcenia technicznego.
Natomiast, jak właśnie wykazały badania, wiedza techniczna nie jest pełnowartościowa bez poparcia jej umiejętnościami społecznymi. A do tych zalicza się zdolność współpracy z ludźmi, umiejętność negocjacji oraz wpływania na otoczenie społeczne.
Warto przy tym jeszcze wspomnieć, że wiele firm, które składały projekty w poprzednich konkursach PARP, zarzuca agencji, że ograniczenie tematyki szkoleń oznacza, że chce ona sztucznie regulować rynek. Jednak, jak podkreśla PARP, pula środków, którymi dysponuje na szkolenia pracowników, jest coraz mniejsza. Wartość wszystkich złożonych projektów przekroczyła bowiem w październiku 2009 r. 57 mld zł.
Obowiązujący limit został już wykorzystany, a zadeklarowana kwota stanowi 118 proc. wszystkich środków finansowych dostępnych w tym programie. Dlatego od nowego roku trzeba będzie skupić się na obszarze, który z punktu widzenia efektywnego wykorzystania środków Unii Europejskiej i kierunków rozwoju polskiej gospodarki wydaje się priorytetowy.
[srodtytul]Punkty konsultacyjne[/srodtytul]
O wszelkich zmianach zasad finansowania szkoleń przedsiębiorcy mogą zasięgać informacji w Punktach Konsultacyjnych Krajowego Systemu Usług, które świadczą usługi informacyjne w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jest ich 111. Działają na terenie całej Polski. Ich wykaz z podziałem na województwa wraz z adresami jest dostępny na stronie internetowej [link=http://www.parp.gov.pl]www.parp.gov.pl.[/link]
[b]Konsultanci Punktów Konsultacyjnych udzielają bezpłatnie informacji m.in. o możliwościach i zasadach korzystania np. ze szkoleń, doradztwa, transferu technologii,[/b] o możliwościach uzyskania pożyczek i poręczeń, danych teleadresowych instytucji przydatnych w rozwoju firmy. Informują również bezrobotnych i osoby zamierzające rozpocząć działalność gospodarczą o administracyjno-prawnych stronach prowadzenia firmy, zasadach i warunkach korzystania z programów pomocy publicznej i innych zewnętrznych źródeł finansowania działalności gospodarczej.
[ramka][b]Uwaga[/b]
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości mieści się w Warszawie przy ul. Pańskiej 81/83, tel. (22) 432 80 80, 432 71 25[/ramka]
[ramka][b]Dane z resortu[/b]
[b]Według danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wśród osób, które w pierwszym półroczu 2009 r. rozpoczęły uczestnictwo w projektach szkoleniowych realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, tylko 3 proc. stanowiły osoby starsze. [/b]
Za takie uznaje się osoby, które mają ukończone 55 lat i więcej. Natomiast wyższy wskaźnik osiągnięty został w odniesieniu do projektów szkoleniowych przygotowujących do podjęcia działalności gospodarczej. Po odbyciu wymaganych szkoleń osoby w wieku powyżej 50 lat stanowiły bowiem 5 proc. wszystkich w skali kraju, które w 2009 r. otrzymały dotację na własny biznes.
Jeśli chodzi o podział środków na obszary kraju, to najwięcej, bo prawie 12 proc. osób z tej grupy wiekowej, otrzymało dofinansowanie w województwie zachodniopomorskim.
Z kolei najmniej w województwie podkarpackim – tylko 2,5 proc. W celu poprawienia wskaźników dotyczących udziału osób starszych i niepełnosprawnych w korzystaniu z dofinansowanych z Unii Europejskiej szkoleń wszystkie województwa wprowadziły tzw. kryteria dostępu i kryteria strategiczne jako jedno z działań wspierających te grupy w projektach w 2010 r.[/ramka]
[ramka][b]Projekty zamknięte dla MSP[/b]
[b]Zmiany mają objąć także projekty zamknięte, czyli te przygotowywane na indywidualne potrzeby konkretnej firmy.[/b] Jeśli ich organizatorami będą małe i średnie przedsiębiorstwa, to będą one premiowane dodatkowymi punktami.
Do tej pory w takich szkoleniach brały bowiem udział głównie duże firmy. W każdym projekcie zamkniętym będzie też przeprowadzane badanie stopnia osiąganych rezultatów projektu w odniesieniu do wiedzy, kompetencji, umiejętności i postaw uczestników.[/ramka]