Zdarza się, że przedsiębiorca decyduje się na sprzedaż części swojej firmy, która nie jest wyodrębniona organizacyjnie np. w postaci oddziału, zakładu, oddzielnej jednostki czy też działu. Nie stanowi ona zatem tzw. zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W przypadku sprzedaży takiej części powstają jednak problemy, jaki podatek należy zapłacić w związku z dokonywaną transakcją.

Otóż [b]podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.[/b] Tak wynika z ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Określono w niej również sytuacje, w których czynność cywilnoprawna nie jest opodatkowana tym podatkiem. Otóż wspomnianego podatku nie trzeba wnosić od czynności cywilnoprawnych, gdy przynajmniej jedna ze stron z tytułu ich dokonania jest opodatkowana VAT lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umowy spółki i jej zmiany,

- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że o [b]wyłączeniu z opodatkowania PCC nie decyduje okoliczność, że strona lub strony danej umowy posiadają status podatnika VAT. Decydujący jest fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT[/b] lub jest z tego podatku zwolniona.

Jeżeli zatem nabywana część przedsiębiorstwa nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i sprzedaż poszczególnych składników wchodzących w jej skład podlega opodatkowaniu tym podatkiem, to w związku z tym czynność taka będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Taki pogląd wyrażają organy podatkowe, m.in. [b]Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 30 września 2009 r. (IPPB2/436-262/09-2/MS). [/b]