Gdy w firmie zdarzy się wypadek, pracodawca musi bowiem przeprowadzić stosowne postępowanie powypadkowe. Polega ono na ustaleniu i spisaniu okoliczności zdarzenia w protokołach zeznań poszkodowanego podwładnego i świadków oraz ewentualnie sporządzeniu innej dokumentacji.
[srodtytul]Sporządź dokumentację[/srodtytul]
Konieczny jest także protokół powypadkowy. Ten sporządza działający w firmie zespół powypadkowy po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku. Musi to zrobić nie później niż w ciągu 14 dni od uzyskania zawiadomienia o wypadku.
Jego wzór został określony w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175313]rozporządzeniu ministra gospodarki i pracy z 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (DzU nr 227, poz. 2298)[/link].
Poszkodowany, który doznał wypadku i ubiega się o wypłatę jednorazowego odszkodowania, składa do pracodawcy (płatnika składek) wniosek o taką rekompensatę.
Do pracodawcy w takiej sytuacji należy skompletowanie całej dokumentacji niezbędnej do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Ten dokument wraz z kompletem wszystkich załączników powinien przekazać terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego. Od tego momentu postępowanie w przedmiocie jednorazowego odszkodowania toczy się już przed ZUS, który kieruje poszkodowanego pracownika na badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika.
[srodtytul]Zdecyduje Zakład Ubezpieczeń Społecznych...[/srodtytul]
Ten specjalista dokona oceny stanu zdrowia poszkodowanego. Weźmie pod uwagę m.in. to, czy ten pracownik wskutek wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Warto pamiętać, że oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. Szczegółowe zasady tej oceny określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=167982]rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (DzU nr 234 poz. 1974)[/link].
[b]Lekarz orzecznik ustala też, czy nie doszło do stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu oraz czy ma to związek z wypadkiem przy pracy[/b] – określi to na podstawie bezpośredniego badania ubezpieczonego oraz posiadanej dokumentacji medycznej i dotyczącej tego zdarzenia.
Następnie może wydać orzeczenie o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, w którym stwierdzi jego stopień oraz związek z wypadkiem przy pracy.
Jeżeli zebrana dokumentacja medyczna jest niewystarczająca, lekarz może – przed wydaniem orzeczenia – zlecić jej uzupełnienie o opinię właściwego lekarza konsultanta, a także o wyniki badań dodatkowych i specjalistycznych.
Jeżeli lekarz określił w swoim orzeczeniu, że pracownik doznał w wyniku wypadku przy pracy stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, wówczas oddział ZUS wydaje decyzję przyznającą jednorazowe odszkodowanie. Jego wysokość będzie zależeć od oceny procentowej uszczerbku. Może się też zdarzyć, że medyk nie stwierdzi, aby pracownik wskutek wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Wtedy oddział ZUS wyda decyzję odmawiającą prawa do wspomnianej rekompensaty.
Od takiej decyzji pracownik może wnieść odwołanie do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych sądu rejonowego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
[srodtytul]... albo sąd[/srodtytul]
Informacja w tej sprawie ponadto powinna być zawarta w decyzji ZUS.
Jeśli podwładny chce skorzystać z tego prawa, powinien wnieść je na piśmie do tego oddziału ZUS, który wydał decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez ten organ. Ma na to miesiąc od doręczenia odpisu decyzji. Następnie ZUS niezwłocznie musi przekazać to odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu.
[ramka][b]Ważne[/b]
Do protokołu powypadkowego pracodawca dołącza protokoły przesłuchania poszkodowanego, świadków, a także inne dokumenty zebrane w czasie ustalania okoliczności i przyczyn wypadku, np. pisemną opinię lekarza, opinię innych specjalistów, szkice lub fotografie miejsca wypadku.[/ramka]
[ramka] [b]Co jest podstawą wypłaty[/b]
[b]Orzecznik ustala w procentach stopień stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu według oceny procentowej stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.[/b] Orzeczenie określające stopień uszczerbku na zdrowiu stanowi podstawę decyzji o przyznaniu lub odmowie prawa do jednorazowego odszkodowania.[/ramka]
[i]Autor jest sędzią w Sądzie Okręgowym w Kielcach [/i]