Przedsiębiorca może bowiem wysłać swoich pracowników na szkolenia, które współfinansuje Europejski Fundusz Społeczny, a organizuje je zewnętrzna firma szkoleniowa. Ma też prawo sam sporządzić projekt na swój użytek i postarać się o uzyskanie pomocy.
Skorzystanie z gotowych szkoleń jest o tyle dogodne, że naukę oferuje inny podmiot. Pracodawca natomiast wybiera konkretną propozycję szkoleniową, która jego zdaniem jest najbardziej interesująca. Następnie zapisuje na nią podwładnych. Nie musi zatem przechodzić zawiłej procedury aplikacyjnej związanej z uzyskaniem pomocy finansowej.
[srodtytul]Inwestycja w kadry...[/srodtytul]
Takie szkolenia znaleźć można na stronie internetowej [link=http://www.inwestycjawkadry.info.pl/]www.inwestycjawkadry.info.pl[/link]. Ta baza danych ofert szkoleniowych powstała bowiem jako element projektu „Inwestycja w kadry” realizowanego na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Z założenia ma ona służyć przede wszystkim właścicielom małych i średnich firm. Przy czym baza obejmuje zarówno szkolenia współfinansowane przez Europejski Fundusz Społeczny, jak i inne dostępne na rynku. Natomiast zamieszczanie ofert przez firmy szkoleniowe oraz dostęp do nich dla wszystkich użytkowników są bezpłatne.
[srodtytul]... albo starania o pomoc...[/srodtytul]
[b]Ci natomiast, którzy chcą uzyskać środki unijne, które posłużą do przeprowadzenia szkoleń dla pracowników, mogą skorzystać z pomocy oferowanej przez poddziałanie 2.1.1 „Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach" programu operacyjnego „Kapitał ludzki”[/b].
Realizuje on ponadregionalne zamknięte projekty szkoleń (ogólnych i specjalistycznych) i doradztwa dla przedsiębiorców (lub grup przedsiębiorców) przygotowane na podstawie indywidualnych strategii rozwoju firm. Ponadto obejmuje ogólnopolskie otwarte projekty szkoleń (ogólnych i specjalistycznych) i doradztwa dla przedsiębiorców oraz pracowników przedsiębiorstw oraz studia podyplomowe dla przedsiębiorców oraz pracowników przedsiębiorstw.
O te środki unijne można się starać w konkursach ogłaszanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej agencji: [link=http://www.parp.gov.pl/index/main/]http://www.parp.gov.pl/index/main/[/link].
Tu jednak problemem dla przedsiębiorców może być wysoka minimalna wartość projektu, która uniemożliwić może starania o dotacje dla małych i średnich firm. Chodzi bowiem o kwotę 400 tys. zł.
[b]Przedsiębiorcy mają też możliwość ubiegania się o pomoc oferowaną przez poddziałanie 8.1.1 „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw"[/b].
Poddziałanie to ma na celu podniesienie i dostosowanie kwalifikacji i umiejętności zawodowych osób pracujących do potrzeb regionalnej gospodarki.
Środki pomocowe do projektów w ramach tego poddziałania przydzielają wojewódzkie urzędy pracy bądź urzędy marszałkowskie w poszczególnych regionach. W ramach tego poddziałania można uzyskać dofinansowanie na ogólne oraz specjalistyczne szkolenia, doradztwo, kursy zawodowe na poziomie regionalnym, czyli w obrębie jednego województwa.
Tutaj projekty szkoleniowe i doradcze objęte są zasadami pomocy publicznej. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą mogli liczyć tylko na częściowe pokrycie kosztów. W zakresie doradztwa – w wysokości 50 proc. W odniesieniu do szkoleń ogólnych 60 proc./80 proc. (większe dla małych i średnich firm). Jeśli chodzi o szkolenia specjalistyczne, to 35 proc./45 proc. (większe dla małych i średnich firm).
Minimalna wartość projektu w tym poddziałaniu wynosi 50 tys. zł, zatem znacznie mniej niż przy dotacjach pochodzących z poddziałania 2.1.1. Natomiast kwoty maksymalnej nie określono.
[srodtytul]... w limitowanej wysokości[/srodtytul]
Wielkość pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom na pokrycie kosztów uczestnictwa w szkoleniu określa[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=275634] rozporządzenie ministra rozwoju regionalnego z 20 czerwca 2008 r. w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach programu operacyjnego „Kapitał ludzki” (DzU nr 111, poz. 710, nr 228, poz. 1517)[/link].
Zgodnie z jego § 5 nie może ona przekroczyć w przypadku szkoleń ogólnych 80 proc. kwoty wydatków kwalifikowalnych przypadających na mikroprzedsiębiorcę lub małego przedsiębiorcę i 70 proc. kwoty wydatków kwalifikowalnych przeznaczonych dla średniego przedsiębiorcy. Z kolei 60 proc. dostanie duże przedsiębiorstwo.
Szkolenia ogólne to takie, które zapewniają pracownikowi kwalifikacje, które będzie on mógł wykorzystać w innych firmach lub w innych obszarach działalności zawodowej. Istnieją jeszcze szkolenia specjalistyczne, czyli takie, które dają pracownikowi kwalifikacje możliwe do wykorzystania jedynie w zatrudniającej go firmie lub ewentualnie zdobyta wiedza będzie przydatna w innym zakładzie tylko w ograniczonym zakresie.
W przypadku tych szkoleń wsparcie wynosi 45 proc. kwoty wydatków kwalifikowalnych przypadających na mikroprzedsiębiorcę lub małego przedsiębiorcę i 35 proc. należnych średniemu przedsiębiorcy. A 25 proc. kwoty wydatków kwalifikowalnych przypada na dużych przedsiębiorców.
[ramka] [b]Kiedy więcej środków[/b]
Jeżeli w szkoleniu – czy to ogólnym czy specjalistycznym – uczestniczą pracownicy znajdujący się w szczególnie niekorzystnej sytuacji lub osoby niepełnosprawne, to pomoc zwiększa się o 10 punktów procentowych, jednakże maksymalnie do 80 proc. Pracownikiem w szczególnie niekorzystnej sytuacji jest np. osoba, która pozostaje bez stałego zatrudnienia za wynagrodzeniem przez okres ostatnich sześciu miesięcy. To także ten, kto nie ma wykształcenia ponadgimnazjalnego lub zawodowego. Dotyczy to również osób, które ukończyły 50. rok życia albo są osobami samotnie wychowującymi co najmniej jedno dziecko w rozumieniu ustawy o PIT. [/ramka]