Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie prowadzi przetarg na dostawę odczynników pozwalających na wykrywanie wirusów. W ofercie jednej z firm komisja przetargowa dopatrzyła się błędów. Ponieważ nie były istotne, poprawiła je, informując o tym przedsiębiorcę. Gdy ten w ciągu trzech dni nie przesłał żadnej odpowiedzi, uznała, że nie godzi się na poprawienie błędów, i odrzuciła ofertę.

[b] Krajowa Izba Odwoławcza, do której trafił ten spór, uznała, że nie było podstaw do odrzucenia oferty (sygn. KIO/UZP 1094/09)[/b].

– Art. 87 ust. 2 pkt 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=08149B43E982D9844C3F5171CD9E3964?id=247401]prawa zamówień publicznych[/link] zobowiązuje zamawiającego do niezwłocznego zawiadomienia wykonawcy, którego oferta została poprawiona. Przepisy ustawy nie wskazują, czy wykonawca ma w takiej sytuacji podjąć jakiekolwiek działania, w szczególności czy ma złożyć odrębne oświadczenie w przedmiocie wyrażenia zgody na dokonaną poprawkę – uzasadnił wyrok z 7 września przewodniczący składu orzekającego Andrzej Niwicki. – Z art. 89 ust. 1 pkt 7 ustawy nie wynika, by samo przyjęcie zawiadomienia bez oświadczenia o wyrażeniu zgody miało skutkować odrzuceniem oferty. Oferta jest odrzucana jedynie po złożeniu sprzeciwu.

W tym samym wyroku izba zwróciła uwagę, że kryteria oceny ofert służą ich klasyfikowaniu na odpowiedniej pozycji, a nie są podstawą do ich odrzucania. Zamawiający ustalił, że w zależności od cech odczynników będzie przyznawał określoną liczbę punktów. Przykładowo: jeśli jest możliwość nastawienia dowolnej ilości próbek pilnych, bez względu na trwający cykl badań zaprogramowanych wcześniej, to oferta dostanie 2 pkt. Jeśli nie ma takiej możliwości, to zero.

Oceniając oferty, zamawiający uznał, że niektóre z ocenianych parametrów są dla niego na tyle istotne, że ich niespełnienie powinno oznaczać odrzucenie oferty. KIO nie zgodziła się z tym stanowiskiem.

– Jak wynika z treści specyfikacji, parametry oceniane w kryterium „Ocena techniczna”, w odróżnieniu od określonych w załączniku, nie były parametrami granicznymi, bezwzględnie obowiązującymi. Niespełnienie któregokolwiek z wymienionych podkryteriów nie może skutkować odrzuceniem, lecz jedynie obniżoną punktacją. Tym samym zamawiający nie miał podstaw do odrzucenia oferty – podkreślił przewodniczący.