[b]Jestem kadrową w hurtowni. Przygotowywałam ostatnio zakres czynności dla pracowników. Jedna z pracownic stwierdziła, że zakres czynności, jaki otrzymała, jest co do rodzaju pracy zgodny z umową. Jednocześnie wynika z niego, że masa przewożonych przez nią towarów będzie przekraczać ciężary dopuszczalne przez rozporządzenie w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. Czy w takiej sytuacji ta pracownica ma prawo odmówić przewożenia takich ciężarów, mimo że obowiązek ten wynika z jej zakresu czynności?[/b]

[b]Tak.[/b] Pracownik powinien wykonywać polecenia pracodawcy (przełożonych), pod warunkiem jednak, że dotyczą one pracy i nie są sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Oznacza to, że ma on prawo odmówić wykonania polecenia, które jest niezgodne z prawem. Władza pracodawcy w zakresie wydawania poleceń pracownikom nie ma bowiem charakteru absolutnego.

W opisanej sytuacji należy zwrócić uwagę na art. 176 kodeksu pracy, zgodnie z którym [b]nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia[/b]. Zatrudnianie kobiet przy tego rodzaju pracach jest niezgodne z prawem i jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika.

Kobieta ma zatem prawo do odmowy wykonania polecenia sprzecznego z przepisami BHP. Możliwe, że w takiej sytuacji pracodawca bezpodstawnie uzna, że odmówiła wykonywania swoich obowiązków i wyciągnie wobec niej konsekwencje. Należy wówczas skorzystać ze środków odwoławczych od jego decyzji.

Postawienie pracownikowi zarzutu odmowy wykonania polecenia wydanego przez pracodawcę wymaga ustalenia, jaka była treść tego polecenia, czy dotyczyło ono wykonywanej pracy i w jakich okolicznościach zostało wydane [b](wyrok Sądu Najwyższego z 1 października 1997 r., I PKN 317/97)[/b].

Podstawa prawna:

– art. 100 § 2 pkt 4, art. 1, art. 176 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=13D15625DBF496E8315375A6ADA38961?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link]