Fundusze unijne, jakie zostały przyznane Polsce na lata 2007 – 2013, mogą finansować wiele różnych inwestycji i projektów. Dla przedsiębiorców najważniejsze są te, które pozwalają im na szybszy rozwój. Z jednej strony mogą to być inwestycje infrastrukturalne, związane z rozbudową firmy, z drugiej projekty szkoleniowe podnoszące kwalifikacje załogi i personelu zarządzającego. To jednak też nie wszystkie możliwości. Warto wiedzieć, że program „Kapitał ludzki” daje także szansę na uzyskanie wsparcia przy zatrudnianiu nowych pracowników. W tym wypadku pomoc polega na tym, że przez określony czas budżet państwa i Europejski Fundusz Społeczny finansują połowę, a w pewnych sytuacjach nawet 75 proc. kosztów związanych z zatrudnieniem.
[srodtytul]Trzeba się dostosować...[/srodtytul]
Od razu trzeba zaznaczyć, że fundusze unijne oprócz wspierania przedsiębiorczości muszą realizować dodatkowe cele. Dlatego i w tym przypadku pomoc nie może trafić do dowolnie wybranych osób. [b]Jeżeli firma chce pozyskać dotacje na subsydiowane zatrudnienie, musi przyjąć do pracy osobę znajdującą się w tzw. bardzo niekorzystnej sytuacji, w szczególnie niekorzystnej sytuacji lub osobę niepełnosprawną.[/b] Gdzie szukać wyjaśnienia, kim są takie osoby? Trzeba sięgnąć do rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach programu operacyjnego „Kapitał ludzki” ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=271472]DzU z 2008 r. nr 90, poz. 557 ze zm.[/link]). Zgodnie z nim pracownikiem znajdującym się w bardzo niekorzystnej sytuacji jest osoba, która pozostawała bez pracy przez okres co najmniej 24 miesięcy. Natomiast pracownik znajdujący się w szczególnie niekorzystnej sytuacji to osoba spełniająca co najmniej jeden z następujących warunków:
- pozostawała bez zatrudnienia przez okres co najmniej sześciu miesięcy poprzedzających zatrudnienie,
- nie posiada wykształcenia ponadgimnazjalnego lub zawodowego, zgodnie z Międzynarodową Standardową Klasyfikacją Edukacji (ISCED), na poziomie ISCED 3,
- najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień przystąpienia do projektu ukończyła 50. rok życia,
- jest samotną osobą dorosłą wychowującą co najmniej jedno dziecko w rozumieniu art. 6 ust. 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C8D159F19B06FDFC514F61334E66AD48?id=80474]ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link] lub posiadającą na utrzymaniu osobę zależną,
- pracuje w sektorze lub zawodzie, w których różnica w poziomie zatrudnienia kobiet i mężczyzn jest co najmniej o 25 proc. wyższa niż przeciętna różnica w poziomie zatrudnienia kobiet i mężczyzn we wszystkich sektorach gospodarki narodowej w Polsce, oraz należy do grupy będącej w mniejszości w danej branży lub zawodzie,
- jest członkiem mniejszości etnicznej w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176604]ustawy z 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (DzU nr 17, poz. 141 ze zm.)[/link], który w celu zwiększenia szans na uzyskanie dostępu do stałego zatrudnienia musi poprawić znajomość języka, uzupełnić szkolenia zawodowe lub zwiększyć doświadczenie zawodowe.
[srodtytul]... i zwiększyć liczebność załogi[/srodtytul]
Ponadto firma musi wykazać wzrost zatrudnienia. Chodzi o porównanie ze średnią z ostatnich 12 miesięcy. Innymi słowy, [b]nie można najpierw przeprowadzić redukcji zatrudnienia, a później starać się o dotację. Jednak jest pewien wyjątek.[/b] Można otrzymać dotację na subsydiowanie zatrudnienia mimo braku przyrostu zatrudnienia, jeżeli stanowisko (stanowiska) pracy, na które jest przeprowadzana rekrutacja, zostało zwolnione w wyniku dobrowolnego odejścia pracownika, przejścia na emeryturę lub rentę, dobrowolnej redukcji czasu pracy lub wreszcie zgodnego z prawem zwolnienia za naruszenie obowiązków pracowniczych.
[srodtytul]Pensja brutto i ZUS[/srodtytul]
Przedsiębiorca, który spełni te warunki przez 12 miesięcy w przypadku osoby w szczególnie niekorzystnej sytuacji lub nawet 24 miesiące w przypadku osoby w bardzo niekorzystnej sytuacji, będzie otrzymywał dotację na pokrycie 50 proc. kosztów pracy. Na te składają się:
- wynagrodzenie brutto,
- opłacone od wynagrodzeń obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne.
W przypadku zatrudnienia osoby niepełnosprawnej wysokość pomocy może wzrosnąć nawet do 75 proc. takich kosztów. Ponadto w takiej sytuacji przedsiębiorcy przysługuje prawo do otrzymania dotacji na przygotowanie specjalnego stanowiska na potrzeby takiej osoby (dostosowanie miejsca pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej, obejmujące prace budowlane, jak i zakup odpowiedniego sprzętu lub oprogramowania).
[ramka]Przykład
Firma planuje zatrudnić pięć bezrobotnych osób
na okres 12 miesięcy, przy czym dwie z nich są osobami niepełnosprawnymi. Koszt kwalifikowany takiego projektu stanowią pensje brutto wraz z opłaconymi składkami. Przyjmując, że pensje dla trzech osób wynoszą 2,5 tys. zł, a dla dwóch pozostałych 3 tys., wartość projektu to:
- 2500 x 12 m-cy x trzy osoby = 90 000
- 3000 x 12 m-cy x dwie osoby = 72 000
Wielkość wsparcia może stanowić 50 proc. kosztów dla pierwszej grupy i 75 proc. dla drugiej.
Dlatego łączna dotacja może stanowić 99 tys. zł. Pozostałą część firma musi sfinansować ze środków własnych. [/ramka]
masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=m.koltuniak@rp.pl]m.koltuniak@rp.pl[/mail]
[ramka][b]Gdzie szukać wsparcia[/b]
[b]Program „Kapitał ludzki” składa się z tzw. części zarządzanej centralnie i regionalnie.[/b] Dotacji na subsydiowanie zatrudnienia należy poszukiwać w tej drugiej. W szczególności należy zwrócić uwagę na tzw. działania 6.1.1 i 7.2.1 tego programu. W większości województw za ich realizację odpowiadają wojewódzkie urzędy pracy lub urzędy marszałkowskie. Wnioski o dofinansowanie należy składać w odpowiedzi na ogłoszony przez nie konkurs. [/ramka]