[b]Tak[/b] Pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi, który odmawia podpisania umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej. Brak takiej umowy osłabia bowiem ochronę mienia firmowego. Jeśli pracodawca powierza mienie z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się, to zasady odpowiedzialności materialnej takich pracowników określają przepisy art. 124 – 127 kodeksu pracy. Jednak aby objęcie pracowników tymi zasadami odpowiedzialności było w pełni skuteczne, muszą być zachowane warunki formalne przewidziane w wymienionych przepisach kodeksu pracy oraz w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=735790C0605917D1C983DDDDB50EFCFF?id=74341]rozporządzeniu Rady Ministrów z 4 października 1974 r. w sprawie wspólnej odpowiedzialności za powierzone mienie (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 143, poz. 663)[/link]. Chodzi tu przede wszystkim o zawarcie umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej oraz o prawidłowe powierzenie mienia pracownikom. Pracownik nie ma obowiązku zawarcia umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej i pracodawca nie może go do tego zmusić, np. poprzez zastosowanie kary porządkowej, nagany czy upomnienia. Jeżeli jednak pracownik odmówi podpisania takiej umowy, to musi się liczyć z tym, że pracodawca będzie mógł rozwiązać z nim umowę o pracę za wypowiedzeniem, przy czym taki powód wypowiedzenia umowy o pracę należy uznać za uzasadniony. Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę, choć musi być konkretna i prawdziwa, nie musi być okolicznością szczególnej wagi. Wynika to z faktu, że wypowiedzenie jest zwykłym sposobem rozwiązania umowy o pracę. Wskazywał na to także[b] Sąd Najwyższy w wyroku z 4 grudnia 1997 r. (I PKN 419/97)[/b]. Dlatego wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z powodu odmowy podpisania umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej, w razie sporu przed sądem pracy, powinna być uznana za okoliczność uzasadniającą wypowiedzenie.

Pracodawca ma prawo chronić swoje mienie powierzane pracownikom poprzez zawieranie z nimi umów o odpowiedzialności materialnej. Odmowa podpisania takiej umowy może uzasadniać obawy szefa co do rzetelnego rozliczenia się z powierzonego mienia przez tego pracownika.

[i]Podstawa prawna:

– art. 30 § 4 i art. 125 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2CADA5D73DBFBF946F1C8275B035D7FB?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]