Wdrożone innowacje pobudzają konkurencję i tym samym rozwój gospodarki.
– [b]Przedsiębiorcy nie są do końca świadomi korzyści płynących z ochrony własności przemysłowej. [/b]Dziś pod względem zgłaszanych patentów Polska jest na szarym końcu, za Maltą, Węgrami i Słowacją. Wyprzedza jedynie Litwę, Rumunię, Łotwę i Bułgarię – podkreślali uczestnicy konferencji "Patentem w kryzys – innowacja drogą do sukcesu gospodarczego", która odbyła się w czwartek w Warszawie, w Krajowej Izbie Gospodarczej.
– [b]Patent daje monopol (co prawda czasowy) na dane rozwiązanie techniczne, a to pozwala czerpać zyski z produkcji według chronionego wynalazku.[/b] Konkurentom nie wolno naruszać patentu, co powinno zmusić ich do własnej kreatywności. Dają w ten sposób napęd całej gospodarce. Upowszechnienie wiedzy na ten temat, pobudzenie innowacyjności przedsiębiorców jest zatem konieczne, także w mediach – podkreślała Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP. Dodała, że nie tylko patent może przynieść wymierne korzyści przedsiębiorcom, lecz także chroniony znak towarowy czy wzór przemysłowy, który będzie zachęcać do kupna towarów.
Krajowa Izba Gospodarcza prowadzi właśnie projekt dotyczący m.in. promocji korzyści z ochrony własności intelektualnej w polskich przedsiębiorstwach. Współfinansuje go Unia Europejska. KIG wskaże przedsiębiorcom, jakie działania mają podjąć w celu uzyskania ochrony swojej innowacyjności.
Zainteresuje także programem pomocowym wsparcia innowacyjności i rozwoju technologicznego, jaki prowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.