[b]Nie.[/b] Pracodawca nie powinien zmniejszać o te osoby wskaźnika osób ogółem i niepełnosprawnych, wypełniając wniosek Wn-D za kwiecień, maj, czerwiec i lipiec. Do stanu zatrudnienia wlicza się bowiem pracowników w rozumieniu art. 2 kodeksu pracy, tzn. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania i spółdzielczej umowy o pracę. A urlop bezpłatny nie pozbawia tego statusu, jedynie zawiesza realizację praw i obowiązków ze stosunku pracy.
Ważna jest tu również treść art. 21 ust. 5 pkt 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5E9F930D0D20F096C0945DBC440C5BAF?id=257066]ustawy o niepełnosprawnych[/link]. Przepis ten przewiduje, że w liczbie pracowników ogółem nie uwzględnia się pracowników niebędących osobami niepełnosprawnymi, którzy przebywają na urlopach bezpłatnych udzielanych na podstawie odrębnych ustaw.
Chodzi o urlopy, które uzyskują na podstawie art. 174 k.p. (na pisemny wniosek pracownika) i art. 174[sup]1[/sup] k.p. (za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami). Skoro więc obaj pracownicy z pytania otrzymali urlopy bezpłatne na swój wniosek, to powinni być wliczani do stanu zatrudnienia ogółem, a do stanu niepełnosprawnych – ten, który ma orzeczoną niepełnosprawność.
[i]Edyta Sieradzka, dyrektor ds. dofinansowań w firmie Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]