Od października 2008 r. obowiązują przepisy, które przy zamówieniach poniżej tzw. progów unijnych pozwalają odwoływać się do Krajowej Izby Odwoławczej tylko w kilku, wyliczonych w ustawie, sytuacjach. Zgodnie z art. 184 ust. 1a pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A3B2A1A6F8655F9F51FFE10AF6EF52B2?id=247401]prawa zamówień publicznych[/link] w przetargu na roboty budowlane o wartości niższej niż 5,15 mln euro przedsiębiorca może w odwołaniu kwestionować "opis sposobu oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu".
Przepis ten od początku budził wiele pytań. Opis, o którym mówi, jest bowiem wtórny wobec warunków stawianych wykonawcom. [b]Czy to oznacza, że można kwestionować postanowienia precyzujące, jak zamawiający będzie sprawdzał przedsiębiorców, ale stawianych przez niego warunków już nie?[/b]
Do takich wniosków doszła [b]KIO w postanowieniu z 24 kwietnia 2009 r. (sygn. KIO/UZP 462/09)[/b].
Odwołanie dotyczyło przetargu na przebudowę Zespołu Szkół w Wyrach. Jedna z firm oprotestowała warunek dotyczący doświadczenia. Zamawiający żądał, aby wykonawcy wybudowali wcześniej szkołę o określonej kubaturze i wielkości. Zdaniem protestującego jest to ograniczenie konkurencji. Podobne doświadczenie mają bowiem firmy, które nie wybudowały wcześniej szkoły, ale np. obiekt użyteczności publicznej.
Skład orzekający nie ustosunkował się do tego zarzutu. Uznał, że przy zamówieniach poniżej tzw. progów unijnych przepisy nie pozwalają mu badać odwołania dotyczącego poprawności warunków udziału w przetargu.
– [b]Artykuł 36 ust. 1 pkt 5 i art. 41 pkt 7 pzp wyraźnie odróżniają opis warunków udziału w postępowaniu od opisu sposobu oceny spełnienia tych warunków[/b] – zauważył Andrzej Niwicki, przewodniczący składu orzekającego. – [b]Tak wykładnia językowa, jak i systemowa wskazanych przepisów wskazują, że jeśli odwołujący kwestionuje opis warunków udziału w postępowaniu, czyli – jak w tym wypadku – warunek doświadczenia, czynność ta nie podlega zaskarżeniu w trybie odwołania dla zamówień poniżej progów UE.[/b]
W postanowieniu izba wypowiedziała się też, co rozumie przez "opis sposobu oceny spełniania warunków".
– To określenie, jak zamawiający będzie oceniał, czy dany wykonawca spełnia warunki udziału w postępowaniu, na zasadzie metody zerojedynkowej ("spełnianie spełnia") przez przedłożenie wymaganego dokumentu lub oświadczenia – wyjaśnił przewodniczący.