Weszły w życie zmiany w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=06864044DCEDCB620F66C754AE4C4ADF?id=80675]rozporządzeniu z 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (DzU nr 26, poz. 313 z późn. zm)[/link].

Ponad 33 proc. pracowników z krajów członkowskich UE skarży się na bóle pleców i zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Szczególnie schorzenia dolnych odcinków kręgosłupa spowodowane są przemieszczaniem ciężarów w trakcie pracy.

Nowe przepisy lepiej chronią pracowników, którzy w pracy muszą przenosić ciężkie rzeczy. Zakazane jest zespołowe przenoszenie przedmiotów na odległość przekraczającą 25 m lub o masie 500 kg. Ponadto zgodnie z nowymi normami dopuszczalna masa ładunku przemieszczanego na wózku po płaskiej twardej powierzchni łącznie z wagą wózka nie może przekraczać 350 kg na wózku dwukołowym i 450 kg na wózku trzy- lub czterokołowym. Przy przemieszczaniu ładunku po pochyleniach większych niż 5 proc. jego masa wraz z wózkiem nie może przekroczyć 250 kg na wózku dwukołowym i 350 na wózku trzy- lub czterokołowym.

W 2008 r. prowadzona była unijna kampania „Mniej dźwigaj”. Jej koordynatorem była polska Państwowa Inspekcja Pracy. Przygotowywała dla wszystkich swoich europejskich odpowiedników materiały informacyjne. Celem kampanii było ograniczanie i eliminowanie ręcznego przemieszczania ciężarów, w związku z prewencją schorzeń mięśniowo-szkieletowych.

Polska edycja kampanii skoncentrowana była na popularyzacji dobrych praktyk, [b]przede wszystkim poprzez szkolenia i seminaria adresowane do pracodawców i pracowników sektorów: budownictwo, handel detaliczny i służba zdrowia. [/b]

– Inspektorzy dotarli do tysięcy zakładów, w których występowały największe zagrożenia spowodowane ręcznym przemieszczaniem ciężarów. Przeprowadzili setki szkoleń, udzielili tysięcy porad, rozpowszechnili setki tysięcy wydawnictw i publikacji edukacyjnych – powiedział Tadeusz Jan Zając, główny inspektor pracy, otwierając trwającą właśnie we Wrocławiu konferencję podsumowującą akcję „Mniej dźwigaj”. Były też kontrole. W handlu przeprowadzono je w 176 sklepach i centrach dystrybucji oraz na 362 placach budowy.