Rejestr zwany E-PRTR (od angielskiego European Pollutant Release and Transfer Register) dotyczy łącznie 91 kategorii substancji. Przedsiębiorcy uwzględniają przy tym ilościowe progi emisji.
[b]Firmy do 31 marca podadzą w nim, ile substancji wyemitowały do powietrza i wody oraz ile przekazały odpadów z dużych instalacji przemysłowych w 2008 r.[/b]
Obowiązki dotyczą przede wszystkim firm zobowiązanych do posiadania pozwolenia zintegrowanego, ale i wielu innych. Powinni o nich pamiętać m.in. właściciele stoczni oraz ci, którzy zajmują się górnictwem i przetwórstwem węgla, impregnacją drewna, hodowlą ryb i skorupiaków czy oczyszczaniem ścieków przemysłowych.
Polskie przepisy (zawarte w art. 236a – 236d [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=258935]prawa ochrony środowiska[/link]) określają, komu, na jakich formularzach i w jakim terminie trzeba przekazać informacje potrzebne do europejskiego rejestru. Określają też kary za niewypełnienie tego obowiązku.
Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pod adresem: [link=http://www.prtr.gios.gov.pl]www.prtr.gios.gov.pl[/link], znajdują się elektroniczne formularze służące do wypełniania i przesyłania sprawozdań zawierających informacje niezbędne do tworzenia Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu.
Zgodnie z informacją GIOŚ sprawozdania za 2008 r. należy wypełniać i przesyłać poprzez tę aplikację. Dane przesyła się też do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w wersji papierowej, jeżeli firma nie dysponuje podpisem elektronicznym.
[b]Nie obowiązuje już formularz sprawozdania, za pomocą którego przedsiębiorcy przedkładali informacje za 2007 r. [/b]
– [b]Przedsiębiorstwa mają często problemy z ustaleniem, czy podlegają temu obowiązkowi[/b] – mówi Joanna Wilczyńska z opolskiej firmy Atmoterm SA, zajmującej się ochroną środowiska. – [b]Lepiej to od razu wyjaśnić ze swoim wojewódzkim inspektorem ochrony środowiska, bo kara za niezłożenie sprawozdania wynosi 10 tys. zł, a za niekompletne dane – 5 tys. zł.[/b]