[b]Obowiązujące w tej chwili przepisy pozwalają na złożenie takiego dokumentu tylko osobiście lub przez upoważnioną osobę.[/b]
Takie rozwiązanie prowadziło do dramatycznych sytuacji, kiedy [b]przed konkursami tysiące osób koczowało przed oddziałami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, aby jak najszybciej złożyć stosowny wniosek[/b]. Kolejność rejestracji w urzędzie miała bowiem często decydujące znaczenie dla uzyskania unijnego wsparcia.
[b]Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi regulującego zasady udzielania pomocy na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich ma to zmienić.[/b]
Zgodnie z jego założeniami wnioski o dotację będzie można przesłać także pocztą (listem poleconym). [b]Aby dokument został prawidłowo złożony, trzeba go będzie nadać w terminie.[/b] Graniczne daty wyznaczy prezes ARiMR.
Kolejna istotna zmiana przewidziana w projekcie odnosi się do trybu przeprowadzania oceny wniosków. [b]O kolejności oceny zadecyduje nie data złożenia dokumentów, lecz losowanie[/b]. Będzie ono przeprowadzane w centrali Agencji, ale odrębnie dla każdego z 16 oddziałów regionalnych. A wszystko przy udziale specjalnej komisji, w skład której, zgodnie z projektem, mają wchodzić przedstawiciele Agencji, Ministerstwa Rolnictwa oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych. Według tak ustalonej kolejności wnioski o dofinansowanie będą następnie weryfikowane pod względem spełnienia założeń programu.
A jednym z takich wymagań stawianych beneficjentom jest wzrost zatrudnienia w tworzonym lub rozwijanym mikroprzedsiębiorstwie. Co więcej, [b]po otrzymaniu dotacji istnieje również obowiązek utrzymania takiego miejsca pracy. Zgodnie z obowiązującymi teraz przepisami takie wymaganie trwa pięć lat. Według projektu nowelizacji ma on natomiast zostać skrócony do dwóch lat.[/b] Jak można przeczytać w ministerialnym uzasadnieniu, uwzględnia się w ten sposób czas kryzysu i ma to skłonić wnioskodawców do ubiegania się o wsparcie. Co bardzo istotne, taka zmiana uzyskała akceptację Komisji Europejskiej.
Działanie o nazwie "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" ma wspierać rozwój tego typu firm na terenach wiejskich. Zgodnie z jego założeniami osoba, która zadeklaruje zwiększenie zatrudnienia o pięć osób, może liczyć na dotację w wysokości nawet 300 tys. zł. Przy mniejszym zatrudnieniu dotacja będzie odpowiednio mniejsza.
Przyjmowanie wniosków ma ruszyć 5 maja.