Zgodnie z przepisami wadium w pieniądzu wpłaca się przelewem na rachunek bankowy wskazany przez zamawiającego. Dlaczego przelewem,a nie w gotówce? Art. 45 ust. 7 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=247401]prawa zamówień publicznych[/link], który ten obowiązek wprowadza miał utrudniać pranie brudnych pieniędzy poprzez przepuszczenie ich przez konto urzędu.
Jeszcze do niedawna najczęściej uznawano, że jeśli przedsiębiorca przyniesie gotówkę i wpłaci ją w okienku bankowym na konto zamawiającego to powinien zostać wykluczony z przetargu. Przeczy temu aktualne orzecznictwo.
[b]W opisywanym już przez „Rz" wyroku z 14 lipca 2008 r. (sygn. KIO/UZP663/08) Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że chociaż zgodnie z przepisami wadium powinno być wniesione przelewem z rachunku przedsiębiorcy na rachunek zamawiającego, to wpłacenie w formie gotówkowej (np. bezpośrednio w banku zamawiającego) nie jest podstawą do wykluczenia go z przetargu.[/b]
Później wyrok ten utrzymał Sąd Okręgowy we Wrocławiu (sygn. X Ga 260/08). Teraz zaś w podobnej sprawie znów wypowiedziała się KIO. Dotyczyła ona przetargu zorganizowanego przez Nadleśnictwo Ełk na prace leśne. Jedna z firm została z niego wykluczona, dlatego że wpłaciła gotówkę w banku zamawiającego. Skład orzekający doszedł do wniosku, że nie dyskwalifikuje to wykonawcy. -
[b]Okoliczność bezsporną stanowi, że w wyznaczonym terminie nastąpiło uznanie rachunku zamawiającego, w wymaganej kwocie wadium, co przesądza o tym, że wadium zostało wniesione i nadal pozostaje na rachunku zamawiającego - zauważyła w uzasadnieniu wyroku z 13 lutego 2009 r. przewodnicząca Barbara Bettman (sygn. KIO/UZP 140/09).[/b]
- Sankcją wykluczenia z postępowania na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 4 prawa zamówień publicznych zagrożone jest jedynie nie wniesienie wadium. Ustawodawca nie dopuścił wykluczenia wykonawcy z postępowania w przypadku odmiennego sposobu wniesienia wadium, niż w drodze polecenia przelewu bankowego - dodała.
Izba uznała, że przedsiębiorca miał powody do tego, aby wpłacić pieniądze bezpośrednio w „okienku" banku, a nie zlecając przelew ze swojego konta. - Skoro termin składania ofert został wyznaczony na poniedziałek 22 grudnia 2008 r., to chcąc go dochować, pewniejszą drogę stanowiła wpłata gotówkowa w banku, w którym zamawiający posiada konto, co umożliwiło bezzwłoczne przekazanie tej kwoty na właściwe konto. Pewności takiej nie dawało polecenie zapłaty (przelewu) realizowanego z konta odwołującej się firmy w innym banku, gdzie faktyczna data uznania rachunku wierzyciela, która jest decydująca przy wnoszeniu wadium, zależy od sprawności procedur bankowych - zaznaczyła przewodnicząca.
Skład orzekający zgodził się, że intencją ustawodawcy było zapobieganie wprowadzaniu do legalnego obrotu pieniędzy z nielegalnych źródeł. - Nawet w przypadku wpłat gotówkowych, cel ten jest realizowany - uznał powołując się na przepisy, zgodnie z którymi banki muszą rejestrować transakcję o wartości przekraczającej 15 tys. euro.