Szef zawsze musi zapewnić odpowiednie warunki pracy zatrudnionym – niezależnie od branży, w której działa. Jeśli jego podwładni wykonują pracę biurową i lekką pracę fizyczną, powinien w zimę zapewnić im odpowiednio ogrzewane pomieszczenia. Temperatura w nich nie może spadać poniżej 18 stopni Celsjusza.
[srodtytul]Bez zimnych powiewów[/srodtytul]
Co więcej, pracownicy nie mogą być narażeni na nagłe powiewy zimnego powietrza. Dlatego na drzwiach wejściowych do firmy, za którymi bezpośrednio pracują, powinny wisieć kotary. Mogą tam też być zainstalowane urządzenia nawiewające gorące powietrze.
Natomiast pracownicy zatrudnieni w pomieszczeniach powinni pracować na stanowiskach, gdzie temperatura nie spada poniżej 14 stopni Celsjusza, chyba że nie jest to możliwe ze względów technologicznych.
Inne obowiązki ma pracodawca wobec osób, które wykonują swoje zadania służbowe na otwartej przestrzeni. Im należy zapewnić pomieszczenia, w których mogą się schronić przed śniegiem i wiatrem, ogrzać się oraz zmienić odzież.
Pomieszczenia te muszą mieć co najmniej 8 mkw. powierzchni. Z kolei temperatura w nich nie powinna być niższa od 16 stopni Celsjusza.
[wyimek]Jeśli pracodawca nie może udostępnić podwładnym pracującym na mrozie pomieszczeń, w których mogą się ogrzać, musi zapewnić im inne źródła ciepła, np. koksownik.[/wyimek]
[srodtytul]Ciepłe ubranie, napoje i posiłki[/srodtytul]
Pracownicy wykonujący swoje zadania w niskiej temperaturze muszą otrzymać od szefa tzw. środki ochrony indywidualnej, a więc m.in. ciepłą odzież, nauszniki, rękawice, obuwie chroniące przed zimnem. Odzież i obuwie powinny posiadać odpowiednie oznaczenia z tzw. wskaźnikiem izolacyjności. Dzięki niemu pracodawca będzie w stanie dobrać ubrania do warunków, w jakich pracownik pracuje, i rodzaju wykonywanej przez niego pracy.
Oprócz odzieży osobom pracującym w temperaturze otoczenia poniżej 10 stopni Celsjusza trzeba dać gorące napoje. Inaczej jest z ciepłym posiłkiem. Ten ma być zapewniony pracownikowi od 1 listopada do 31 marca i tylko wtedy, gdy praca tej osoby wiąże się z odpowiednim wysiłkiem.
A zatem gorące danie musi otrzymać pracownik mężczyzna, który w ciągu zmiany spala co najmniej 1500 kcal. Dla kobiety ta norma wynosi 1000 kcal. Posiłek powinien być wydawany w czasie regulaminowych przerw, czyli po trzech – czterech godzinach pracy.
[srodtytul]Przymusowa przerwa w pracy [/srodtytul]
Jeżeli pracodawca podczas zimy i mrozów nie jest w stanie zapewnić zatrudnionym bezpiecznych warunków pracy, wówczas jego podwładni mogą się powstrzymać od wykonywania pracy.
Mają do tego prawo np. wtedy, gdy w firmie jest bardzo zimno, czyli gdy temperatura w pomieszczeniu, gdzie wykonują zadania służbowe, spadnie poniżej poziomu określonego w przepisach. Za czas powstrzymania się od pracy zachowują prawo do wynagrodzenia. Nie mogą jednak w tym czasie opuścić zakładu pracy i np. pójść do domu. Jeśli tak zrobią, pracodawca będzie mógł ukarać ich np. jedną z kar porządkowych.
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=73956]rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (DzU nr 60, poz. 279)[/link].
– art. 210 § 3 i art. 232 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]