Od 1 stycznia 2009 r. katalog dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych określony w art. 24 ust. 5 ustawy o PIT zostanie poszerzony o wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w razie ich przekształcenia w spółki osobowe. Przychód z tego tytułu określa się na dzień przekształcenia.

[srodtytul]Urzędy miały wątpliwości... [/srodtytul]

Przypomnijmy, że zgodnie z kodeksem spółek handlowych wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników (wypłata dywidendy). Umowa spółki może przewidywać inny sposób podziału zysku, np. przeniesienie go do kapitału zapasowego lub innego funduszu celowego, przeznaczenie na pokrycie strat lub na działalność inwestycyjną. Problem podatkowy pojawiał się w momencie przekształcania spółki kapitałowej w spółkę osobową. Fiskus nie mógł się bowiem zdecydować, czy opodatkować środki zgromadzone na kapitale zapasowym pochodzące z niepodzielonej i niewypłaconej dywidendy (zysku) z poprzednich lat. Część firm miała w tej sprawie korzystne interpretacje organów podatkowych (pisaliśmy o tym m.in. w artykułach [link=http://www.rp.pl/artykul/188786.html]"Przekształcenie spółki sposobem na uniknięcie podatku od dywidendy"[/link] i [link=http://www.rp.pl/artykul/56188,176189_Czy_trzeba_wykazac_przychod_od_zysku_zatrzymanego_w_przeksztalcanej_spolce_.html]"Czy trzeba wykazać przychód od zysku zatrzymanego w przekształcanej spółce"[/link]).

[srodtytul]...rozwiązano je na niekorzyść podatników [/srodtytul]

Z przepisów wynika, że od 1 stycznia 2009 r. niepodzielone zyski w spółce kapitałowej będą przychodem z udziału w zyskach osób prawnych i tym samym będą opodatkowane ryczałtowo.

[ramka][b]Przykład[/b]

Spółka z o.o. (trzech udziałowców) przekształci się z dniem 1 marca 2009 r. w spółkę jawną. Wypracowany przez spółkę w 2008 r. zysk nie zostanie podzielony, lecz pozostanie w spółce i ostatecznie stanie się majątkiem spółki jawnej. W dniu przekształcenia wartość niepodzielonych zysków należy rozdzielić na udziałowców stosownie do proporcji ich udziałów. Z przepisów wynika, że przypadające na nich części zysku spółki z o.o. – choć faktycznie przez nich nieotrzymane – będą przychodem z udziału w zyskach osób prawnych.[/ramka]

Płatnikiem zryczałtowanego podatku od takiego przychodu jest spółka osobowa powstała w wyniku przekształcenia. Natomiast podatnik musi przekazać płatnikowi kwotę podatku.

[i]Autor jest doktorem nauk prawnych[/i]