Zgodnie z uchwaloną przez Sejm 5 grudnia nowelizacją ustawy o rehabilitacji i przekazaną 8 grudnia do Senatu (musi ją teraz przyjąć Senat i przekazać prezydentowi do podpisu) w tzw. przepisach przejściowych w art. 3 czytamy:
„1. Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne, na zasadach określonych w art. 25a ust. 2 – 4 ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r., przysługuje nie dłużej niż do składek opłaconych za grudzień 2008 r.
2. Pracodawca składa wniosek o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne opłaconych za grudzień 2008 r. oraz miesięczne informacje o podstawach wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, składkach na ubezpieczenie społeczne, zatrudnieniu i stopniu niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych, za grudzień 2008 r., na formularzach, o których mowa w art. 25c ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r.
3. Rozliczenie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne za 2008 r. jest dokonywane przez pracodawców na formularzu, o którym mowa w art. 25c ust. 9 ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r.”.
Prawdopodobnie tych przepisów Senat już nie zmieni. Oznacza to, że jeżeli firma wypłaci wynagrodzenia za grudzień 29 dnia tego miesiąca, a składki ZUS opłaci do 15 stycznia 2009 r., to do 31 stycznia 2009 r. będzie mogła wystąpić do Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych o ich zwrot. Aby otrzymać taką refundację, druki Wn-U oraz INF-U-P trzeba złożyć do 31 stycznia.
[srodtytul]Niespójne ustawy[/srodtytul]
[b]Czy art. 3 nowelizacji, który brzmi: „refundacja składek na ubezpieczenia społeczne, na zasadach określonych w art. 25a ust. 2 – 4 ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r., przysługuje nie dłużej niż do składek opłaconych za grudzień”, do końca rozwiązuje nam problem wynagrodzeń za grudzień wypłaconych np. 10 stycznia 2009 r.? Według ZUS składki opłacone za grudzień to te z DRA 12-2008, a nie składki z wynagrodzeń za grudzień. Jak należy interpretować te przepisy?[/b]
Refundacja składek na starych zasadach, czyli w brzmieniu ustawy do 31 grudnia 2008 r., na pewno będzie obejmowała składki ZUS czytelnika, które opłaci od wynagrodzeń wypłaconych za grudzień 2008 r.
Niestety, ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nie współgra z ustawą o rehabilitacji społecznej. Tylko termin opłacenia składek musi zostać zachowany, czyli 15 dzień danego miesiąca. Zgodnie z obowiązującą do końca roku ustawą o rehabilitacji będziecie mogli wystąpić do PFRON o refundację składek za grudzień do 31 stycznia 2009 r. Dotyczy to tych pracodawców, którzy wypłacają wynagrodzenia do końca miesiąca. Inny termin – do 28 lutego 2009 r. – obowiązuje tych, którzy wypłacają wynagrodzenia do 10 dnia kolejnego miesiąca. Tym drugim przypominam jednak, że do 15 lutego muszą wysłać do PFRON rozliczenie roczne z pomocy uzyskanej w 2008 r. Dlatego radzę, aby te składki opłacili jak najwcześniej, nawet 1 lutego, i wystąpili do PFRON o ich refundację. Po uzyskaniu zwrotu przeprowadzą rozliczenie roczne za 12 miesięcy. W przeciwnym razie będą musieli skorygować to rozliczenie.
[srodtytul]Dla druków podobny termin[/srodtytul]
[b]Kiedy w takiej sytuacji wysłać druki WN-D i INF-U-P?[/b]
Powtarzam, że art. 3 ust. 2 znowelizowanej ustawy określa, że pracodawca składa wniosek o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne opłaconych za grudzień 2008 r. oraz miesięczne informacje o podstawach wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, składkach na ubezpieczenie społeczne, zatrudnieniu i stopniu niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych, za grudzień 2008 r., na formularzach, o których mowa w art. 25c ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r. To oznacza, że druki WN-D i INF-U-P będziecie mogli wysłać w terminach podanych przeze mnie w poprzedniej odpowiedzi.
[i]Edyta Sieradzka, dyrektor ds. dofinansowań w Ogólnopolskiej Bazie Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]