Jednym ze sposobów rozwiązania kontraktu pracowniczego jest jego wypowiedzenie. Takie oświadczenie może złożyć każda ze stron. Wola rozstania generalnie powinna zostać wyrażona na piśmie. Choć w praktyce nawet i ustne oświadczenie woli pracodawcy przekazane pracownikowi przez bezpośredniego przełożonego będzie skuteczne.[b] Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 24 marca 2000 r. (I PKN 631/98)[/b].
Jeśli jednak strona chce złożyć wypowiedzenie na piśmie, to najprościej i najłatwiej będzie wręczyć takie oświadczenie osobiście do rąk własnych pracownika lub szefa – zależnie od tego, kto decyduje się na rozstanie. Tymczasem w praktyce nie zawsze taka droga jest możliwa. Jeśli na przykład pracodawca postanawia zwolnić podwładnego, który jest nieobecny w pracy, to wypowiedzenie może wysłać pocztą. Dla pewności trzeba to zrobić listem poleconym. Co jeśli taki pracownik postanawia nie odbierać pisma? Kiedy wypowiedzenie będzie skuteczne?
[srodtytul]Szansa na poznanie treści[/srodtytul]
Oświadczenie o wypowiedzeniu uznaje się za złożone z chwilą, gdy doszło do wiadomości adresata w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią. [b]Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 6 listopada 1980 r. (I PRN 190/80)[/b].
Jeśli zatem pracownik otrzyma od przełożonego pismo wypowiadające umowę o pracę, to nawet gdy zniszczy je na jego oczach, wypowiedzenie będzie skutecznie doręczone. Pracownik miał bowiem możliwość zapoznania się z treścią wypowiedzenia.
[srodtytul]Skuteczne, nawet gdy nie dotrze[/srodtytul]
Celowe unikanie odbioru pisma zawierającego wypowiedzenie nie wpłynie na skuteczność doręczenia. A to dlatego, że pracownik, mając realną możliwość zapoznania się z pismem, z własnej woli nie podejmuje przesyłki pocztowej zawierającej to oświadczenie. Uchyla się od odbioru, licząc na ewentualną bezskuteczność doręczenia [b](wyrok SN z 11 grudnia 1996 r., I PKN 36/96). Natomiast dwukrotne awizowanie przesyłki poleconej zawierającej oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy stwarza domniemanie faktycznej możliwości zapoznania się przez pracownika z jego treścią,[/b] co oznacza przerzucenie na niego ciężaru dowodu braku możliwości zapoznania się z treścią oświadczenia pracodawcy [b](wyrok SN z 5 października 2005 r., I PK 37/05)[/b]. Zatem nieodebranie przesyłki nie wpływa na skuteczność doręczenia wypowiedzenia. [b]SN w wyroku z 13 grudnia 1996 r. (I PKN 41/96)[/b] uznał, że „odmowa przyjęcia przez pracownika pisemnego oświadczenia woli pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę, zawierającego prawidłowe pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy nie wpływa na skuteczność dokonanego wypowiedzenia”.
Nie będzie też stanowiła podstawy do przywrócenia uchybionego terminu przysługującego do odwołania do sądu. Zgodnie bowiem z art. 264 § 1 k.p. odwołanie od wypowiedzenia angażu wnosi się do sądu pracy w terminie siedmiu dni od doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę.
[i]Podstawa prawna:
– art. 30 § 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]