Na wczorajszym (18 listopada 2008 r.) posiedzeniu Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny posłowie nie zakończyli prac nad poprawkami do rządowego projektu nowelizacji [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=257066]ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych[/link].

Czekają na zakończenie negocjacji rządu z Komisją Europejską w sprawie terminu wprowadzenia nowych rozwiązań przewidzianych w unijnym rozporządzeniu o tzw. wyłączeniach blokowych. Przewiduje ono zmiany w zasadach rozliczeń pomocy publicznej przez zatrudniających osoby niepełnosprawne.

Zdaniem posłów zbyt krótki czas na wprowadzenie nowych zasad (rozporządzenie zostało opublikowane w unijnym Dzienniku Ustaw dopiero 9 sierpnia, a państwa członkowskie mają czas do końca roku na zmianę swoich przepisów) nie pozwala na opracowanie rozsądnego systemu, którego wprowadzenie nie skończy się zwolnieniami niepełnosprawnych. Mówi się więc o przełożeniu tego terminu o sześć miesięcy, a nawet rok.[b]O tym, że projekt przygotowany przez rząd nie jest projektem marzeń przedsiębiorców, świadczy liczba poprawek, o które zabiegają w Sejmie. Posłowie już zaakceptowali część z nich.[/b]

W nowym systemie do wyliczenia kwoty dofinansowania powinna być brana kwota najniższego wynagrodzenia z bieżącego roku. Zmiany w projekcie rządowym dotyczą także złagodzenia skutków wejścia nowego systemu. Przedsiębiorcy zachowają prawo do refundacji składek z ZUS i dofinansowania do wynagrodzeń na dotychczasowych zasadach od wynagrodzeń za grudzień 2008 r. (mogą być płacone np. w styczniu). We wcześniejszej wersji projektu pomoc dotyczyła dofinansowania do wynagrodzeń wypłaconych w grudniu (np. za listopad) i refundacji składek opłaconych w grudniu, co oznaczało poważne straty dla takich przedsiębiorców.