Dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych i refundacja składek ZUS z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przysługuje [b]tylko na zatrudnionych niepełnosprawnych pracowników, a nie zleceniobiorców, czyli przyjętych na podstawie umowy-zlecenia[/b]. Jeśli więc czytelnik zatrudnia osobę niepełnosprawną na zlecenie, nie będzie mógł starać się o dofinansowanie jej wynagrodzenia i refundację składek ZUS z PFRON.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych podlega zasadom określonym w prawie pracy, z uwzględnieniem odrębności zawartych w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=75513]ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU nr 123, poz. 776 ze zm.).[/link] Zgodnie z kodeksem pracy pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. W zakładach pracy chronionej jako pracowników traktuje się też osoby wykonujące pracę nakładczą. Warunkiem jest, aby ich wynagrodzenie zostało ustalone co najmniej w wysokości:

- najniższego wynagrodzenia – w stosunku do wykonawców, dla których praca nakładcza stanowi jedyne źródło utrzymania,

- połowy najniższego wynagrodzenia – w stosunku do pozostałych wykonawców.Wymiar czasu pracy zatrudnionych nakładców ustala się jako iloraz wysokości ustalonego wynagrodzenia przez najniższe, przy czym maksymalny wymiar czasu pracy określony na podstawie tej zasady nie może przekraczać jednego etatu.

[i]Edyta Sieradzka jest dyrektorem ds. dofinansowań w Ogólnopolskiej Bazie Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]