Uprawnienie to daje prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=185138]ustawa z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU nr 50, poz. 331 ze zm.)[/link]. Na pytanie prezesa trzeba przygotować odpowiedź. Przedsiębiorcy muszą w niej przekazywać wszelkie konieczne informacje i dokumenty.
Żądanie powinno zawierać: wskazanie zakresu informacji, cel żądania, termin udzielenia informacji oraz pouczenie o sankcjach za ich nieudzielenie lub za podanie nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd.
Żądane informacje powinny być rzeczywiście konieczne do prowadzenia postępowania oraz istotne dla jego rozstrzygnięcia. Wynika to z zasad ogólnych obowiązujących organy administracji. I tak zgodnie z regułą praworządności i celowości działania administracji państwowej informacje nie mogą być nieprzydatne do wykorzystania na potrzeby wydania decyzji. W praktyce Prezes UOKiK zawsze będzie uważał żądanie informacji za celowe. Niestety, jedynym sposobem na weryfikację tej oceny jest rozpatrzenie przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów odwołania od decyzji prezesa UOKiK. Zazwyczaj będzie to decyzja nakładająca karę za nieudzielenie informacji.
[wyimek]50 mln euro - taka kara może zostać nałożona na przedsiębiorcę, który w postępowaniu nie udziela informacji prezesowi UOKiK[/wyimek]
[srodtytul]Przedsiębiorca, czyli kto[/srodtytul]
Obowiązek udzielania informacji na żądanie prezesa UOKiK dotyczy przedsiębiorców. Ustawa definiuje to pojęcie bardzo szeroko. Poza przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej jest nim także osoba fizyczna, prawna, a także jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, organizująca lub świadcząca usługi o charakterze użyteczności publicznej, które nie są działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Jest nią także osoba fizyczna wykonująca zawód we własnym imieniu i na własny rachunek lub prowadząca działalność w ramach wykonywania takiego zawodu. Ponadto jest to także osoba fizyczna, która posiada kontrolę nad co najmniej jednym przedsiębiorcą, choćby nie prowadziła działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Warunkiem jest, aby podejmowała dalsze działania podlegające kontroli koncentracji. Przedsiębiorca to także związek przedsiębiorców.
[srodtytul]Kłamstwo kosztuje [/srodtytul]
Przedsiębiorcom i osobom pełniącym funkcje kierownicze oraz wchodzącym w skład organu zarządzającego powinno zależeć na udzielaniu prezesowi UOKiK dokładnych i prawdziwych danych. Kary za nieudzielenie bądź udzielenie nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji są bowiem bardzo wysokie. I tak na osobę pełniącą funkcję kierowniczą lub wchodzącą w skład organu zarządzającego przedsiębiorcy prezes UOKiK może nałożyć karę w wysokości do pięćdziesięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Może to zrobić wtedy, gdy taka osoba nie udzieliła informacji w ogóle lub udzieliła informacji nierzetelnych lub wprowadzających w błąd. Kara może być nałożona również za nieumyślne działania.
[i]Autorzy są pracownikami kancelarii Janowski Kłossowski Dąbrowska Ignatjew s.c.[/i]
[ramka][b]Uwaga [/b]
Przepisy dają prezesowi UOKiK swobodę w wyznaczaniu terminu udzielenia informacji. Zazwyczaj przedsiębiorca będzie miał na to od kilku do kilkunastu dni. Bezskuteczny upływ wyznaczonego terminu traktowany jest jako brak udzielenia informacji.[/ramka]