[b]Lekarz prowadzi indywidualną praktykę na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Dochody opodatkowane są stawką liniową i ewidencjonowane w księdze przychodów i rozchodów. Do października był też zatrudniony na etacie w szpitalu. Teraz prace na rzecz dotychczasowego pracodawcy będzie wykonywał na podstawie kontraktu.
Według ustawy o PIT świadczenie takich samych usług dla byłego pracodawcy, jak w zakresie stosunku pracy, wyklucza go z podatku liniowego.
W związku z tym mamy pytania:
1. Czy kontrakt na świadczenie usług lekarskich ze szpitalem powinien być zakwalifikowany do umów, o których mówi art. 13 ust. 9 ustawy o PIT, czyli do działalności wykonywanej osobiście, a podatek dochodowy i składki ZUS od wynagrodzenia powinien pobierać i odprowadzać szpital?
2. Jeśli lekarz nie uzyska żadnych dochodów w tym roku, z powodu braku środków finansowych w szpitalu, to czy także straci prawo do opodatkowania stawką liniową?
3. Czy w związku z podpisaniem kontraktu dotychczas uiszczone stałe zaliczki w wysokości 19 proc. (uproszczona forma) trzeba przeliczyć według skali podatkowej i przelać wyrównanie za poszczególne miesiące tego roku?[/b]
1. Z pytania wynika, że lekarz już prowadzi działalność gospodarczą (indywidualna praktyka). Teraz podobne czynności ma wykonywać na rzecz szpitala na podstawie umowy cywilnoprawnej (kontraktu). Jeśli już prowadzi działalność w zakresie udzielania świadczeń medycznych, nie można uznać, że podobne usługi (świadczone na rzecz szpitala) miałby wykonywać w ramach tzw. działalności wykonywanej osobiście. Trzeba też pamiętać, że przywoływany w pytaniu art. 13 pkt 9 ustawy o PIT mówi o kontrakcie menedżerskim (umowie o zarządzanie), a nie o umowie na świadczenie usług medycznych.
Tak więc czynności lekarza wykonywane w ramach kontraktu uznać należy za „normalną” działalność gospodarczą. Z fiskusem lekarz rozlicza się więc samodzielnie.
2. Art. 9a ust. 3 ustawy o PIT wiąże utratę prawa do opodatkowania stawką liniową z osiągnięciem przychodów od byłego (obecnego) pracodawcy, dla którego wykonujemy te same czynności co w tym albo poprzednim roku. Jeśli więc lekarz uzyska przychody od szpitala w tym albo w przyszłym roku, straci prawo do podatku liniowego.
Przypomnijmy, że przychodami z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały otrzymane. Nie ma więc znaczenia, że lekarz nie dostanie ze szpitala należnych mu pieniędzy. Przychód podatkowy i tak musi wykazać.
Jeśli jednak możliwe jest takie ułożenie wzajemnych stosunków, że lekarz faktycznie uzyska przychód od szpitala dopiero w następnym roku, to moim zdaniem nie utraci prawa do opodatkowania liniowego jeszcze w tym roku. Może to być jednak trudne do zrealizowania.
3. Jeśli lekarz uzyska przychody od szpitala w tym roku, straci prawo do opodatkowania w formie liniowej w stosunku do wszystkich swoich przychodów z działalności. Będzie musiał zatem od dochodów od początku roku obliczyć zaliczki według skali podatkowej. Ewentualne „niedopłaty” za poszczególne miesiące będzie musiał odprowadzić do urzędu skarbowego wraz z odsetkami za zwłokę. Mówi o tym art. 9a ust. 3 ustawy o PIT.