[b]Wykonawca, który wygrał przetarg na remont budynku, popełnił błędy w obliczaniu ceny. Nie zgadzała się suma pozycji kosztorysowych netto, ale również w kilku pozycjach brutto podana była zła stawka VAT (7 proc. zamiast 22 proc.). Zamawiający (gmina) poprawił błędy zarówno w niewłaściwych zsumowaniach pozycji netto, jak i w pozycjach, w których zastosowano złą stawkę VAT (i w sumowaniu tych pozycji). Czy miał do tego prawo?[/b]
Przepisy prawa zamówień publicznych pozwalają na poprawianie oczywistych omyłek rachunkowych polegających m.in. na złym zsumowaniu poszczególnych części zamówienia. Nie ma więc wątpliwości, że jeśli suma pozycji kosztorysowych jest błędna, to organizator przetargu ma prawo, a nawet obowiązek, ją skorygować.
W związku z poprawieniem kwoty netto zamawiający powinien zmienić również sumę brutto. Nie oznacza to jednak, że ma prawo zmienić przyjętą przez wykonawcę stawkę VAT. Jeśli ten zastosował niewłaściwą stawkę chociażby w jednej z pozycji kosztorysu, to zamawiający nie może tego zmienić.
Orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej (a wcześniej zespołów arbitrów) jest w tym zakresie jednolite. Zgodnie z nim oferta, w której zastosowano błędną stawkę VAT, podlega odrzuceniu. Taka interpretacja wynika m.in. z [b]wyroku z 15 lipca tego roku (KIO/UZP 668/08)[/b].
[i]Podstawa prawna: 88 ust. 1 i 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=247401]prawa zamówień publicznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 223, poz. 1655)[/mail][/i]