Obowiązuje go bowiem rozkład czasu pracy ustalony dla pracowników, których nie wolno angażować w święta. Wynika tak z rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu oraz przygotowania zawodowego w miejscu pracy (DzU nr 185, poz. 1912 ze zm.).
Prowadzę sklep, w którym pracuje stażysta skierowany z powiatowego urzędu pracy. Czy mogłem zlecić mu pracę w święta wielkanocne? Zrobiłem tak, a stażysta kwestionuje teraz tę decyzję, twierdząc, że sklep w święto powinien być zamknięty. Czy ma rację?
– pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Wszystko wskazuje na to, że stażysta czytelnika utożsamia zakaz pracy w święta w placówkach handlowych z zakazem handlu. To błąd. W święta sklepy można otworzyć, jeśli nie będą w nich pracować osoby z umowami o pracę. Taka jest wykładnia art. 151
9a
k.p.
Eksperci nie mają wątpliwości, że np. w święta wielkanocne w placówkach handlowych można było zlecić pracę osobom zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło, czy zlecenia. Wszystko jednak wskazuje na to, że do tych osób nie można zaliczyć bezrobotnych stażystów, ale nie wynika to z kodeksu pracy.
Kodeksowego zakazu pracy w święta w placówkach handlowych nie stosujemy do stażysty, ponieważ nie łączy go stosunek pracy. Mimo że wykonuje wiele obowiązków o charakterze pracowniczym, a za pracę dostaje rekompensatę, nadal ma status bezrobotnego. Specyfika pracy stażysty polega na tym, że pracę podejmuje z inicjatywy powiatowego urzędu pracy. Nie zawiera jednak ani z nim, ani z firmą, w której świadczy pracę, żadnej umowy: ani o pracę, ani cywilnoprawnej. Zasady odbywania stażu reguluje umowa stażowa, którą podpisuje starosta z firmą przyjmującą bezrobotnego.
Wcześniej jednak bezrobotny musi przejść przez następujące etapy:
- rejestruje się w powiatowym urzędzie pracy;
- zgłasza chęć odbycia stażu;
- znajduje pracodawcę, u którego odbędzie staż, albo czeka, aż taki pracodawca zgłosi się do PUP. W obu wypadkach pracodawca składa wniosek o przyjęcie bezrobotnego na staż;
Na końcu pracodawca podpisuje umowę stażową ze starostą.
Rozporządzenie z 24 sierpnia 2004 r. zastrzega m.in., że stażystę obowiązuje stosowany w firmie regulamin pracy i rozkład czasu pracy. Ponadto – zdaniem Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej – czas pracy bezrobotnego odbywającego staż nie powinien przekraczać ośmiu godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Staż nie powinien też odbywać się w uciążliwych formach zatrudnienia, a więc w porze nocnej lub godzinach nadliczbowych, chyba że charakter danej pracy wymaga np. pracy w godzinach nocnych lub systemie zmianowym. Wynika tak z przygotowanej przez resort opinii z 30 marca 2003 r. (DRP-II-40411-24-AR/07).
Warto też zauważyć, że pracownikowi za pracę w święta przysługuje wolny dzień albo 100-proc. dodatek. Stażysta mógłby być w tym wypadku poszkodowany, bo żadne przepisy nie gwarantują mu takiej rekompensaty, a ta może być jedynie efektem porozumienia wynikającego ze swobody umów.
Długość i rozkład czasu pracy stażysty może też określać umowa stażowa. Opisane zasady dotyczą też osoby, która odbywa u nas przygotowanie zawodowe za skierowaniem starosty.