Urząd Patentowy uznał, że znak TIK-TAK TVP nie był marką powszechnie znaną i renomowaną wtedy, kiedy spółka Merkury zgłaszała swój znak.

A było to 11 lat temu. Spółka zgłosiła słowny znak TIK-TAK na papierosy 26 marca 1997 r. (decyzja o rejestracji z 10 stycznia 2000 r.).

TVP SA, zażądała unieważnienia. Przeciwstawiła słowno-graficzny znak TIK-TAK, który korzysta z ochrony od 1994 r. na usługi telekomunikacyjne, przekazywanie głosu i obrazu, transmitowanie dźwięku i obrazu (decyzja o rejestracji z 18 czerwca 1996 r.). UP w 2001 r. oddalił wniosek TVP. Sprawa przeszła przez WSA, NSA i znów WSA.

I wróciła do UP, który miał ustalić, czy w 1997 r. marka TVP cieszyła się statusem znaku powszechnie znanego i renomowanego. A więc, czy rejestracja podobnego znaku towarowego dla oznaczenia papierosów zmierza do wykorzystania renomy marki TIK-TAK telewizji.

Kolegium ds. spornych UP odmówiło unieważnienia znaku krakowskiej spółki. Oceniło, że telewizyjna marka w tamtych latach nie miała już takiej popularności i renomy, a więc nie korzystała z podwyższonej ochrony (sygn. Sp. 320/06). Znak renomowany zachowuje bowiem monopol bez względu na rodzaj towarów, co oznacza, że inny przedsiębiorca nie może zastrzec takiego lub podobnego znaku nawet na całkiem odmienne produkty. Decyzja nie jest prawomocna.

TVP w 1997 r., kilka miesięcy po zgłoszeniu znaku przez spółkę Merkury, zgłosiła kolejny znak TIK-TAK (tym razem słowny) w licznych klasach towarowych, m.in. na kosmetyki, środki myjące, czyszczące, piorące, żywność dla niemowląt, napoje do celów leczniczych, urządzenia i przyrządy do nagrywania transmisji, reprodukcji dźwięku lub obrazu, tornistry, teczki, torby, ubrania, buty, nakrycia głowy, gry i zabawki, gry komputerowe i planszowe, ozdoby choinkowe, wody mineralne, napoje owocowe, soki (decyzja o rejestracji z 16 sierpnia 2001 r.).

Ochronę na słowny znak TIK-TAK uzyskał także Zakład Mechaniki i Elektroniki ZAMEL z Pszczyny na: dzwonki do drzwi nieelektryczne i elektryczne, gongi (decyzja o rejestracji z 26 maja 2003 r.). Podobnie Lubelskie Zakłady Przemysłu Spirytusowego Polmos SA uzyskały ochronę na słowny znak na wyroby alkoholowe (decyzja o rejestracji z 17 maja 2007 r.).