Jutro mija termin rocznego rozliczenia dofinansowań wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne, które pracodawcy dostali w związku z zatrudnianiem niepełnosprawnych w ubiegłym roku. Tymczasem przedsiębiorcy wciąż nie mają pewności, czy w tym sprawozdaniu powinni ująć składki od grudniowych wynagrodzeń, które zostały wypłacone w styczniu.

Zasadą jest, że rozlicza się pomoc uzyskaną w danym roku, a w wypadku tej pomocy pieniądze nie wpływają na konta pracodawców później. Część ekspertów radzi, aby w rocznym rozliczeniu zawrzeć refundacje składek za 12 miesięcy, a część – że tylko za 11, z pominięciem tych odprowadzonych w styczniu. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oba sposoby uznaje za prawidłowe.

– W rocznym rozliczeniu można ująć 12 składek, zakładając, że zostaną one zrefundowane. Jeśli się okaże, że PFRON odmówi refundacji albo przyzna ją w innej wysokości niż wyliczona we wniosku, pracodawca złoży korektę sprawozdania. Dopuszczalnym rozwiązaniem jest także uwzględnienie w rocznym sprawozdaniu tylko 11 składek. W takim wypadku po przyznaniu ich refundacji przez PFRON pracodawca zawsze będzie musiał złożyć korektę rocznego sprawozdania – wyjaśnia Szczepan Wroński, dyrektor Wydziału Dofinansowań Rynku Pracy w PFRON.