Nie można odpowiedzieć na to pytanie w sposób ogólny. Zawsze trzeba bowiem odnieść się do konkretnej sytuacji. To, co u jednego przedsiębiorcy będzie czynnością zwykłą, u innego może zakres zwykłych czynności przekraczać. Decyduje o tym bardzo wiele okoliczności – rozmiary konkretnej firmy, częstotliwość dokonywania jakiejś czynności, podział kompetencji między członków organu zarządzającego danego przedsiębiorcy itp.

Pojęcie czynności zwykłego zarządu ma znaczenie m.in. dla współwłaścicieli. Z kodeksu cywilnego wynika, że do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. Do innych czynności potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Można się domyślić, że w zależności od tego, jak duża jest nieruchomość, do czego służy, ilu jest właścicieli itp. – różna będzie treść zwykłych i nadzwyczajnych czynności.

Szczególnie dużo odwołań do pojęcia czynności zwykłych i przekraczających ich zakres znajduje się w prawie spółek. Przykładowo w spółce jawnej każdy wspólnik może prowadzić sprawy nieprzekraczające zakresu zwykłych czynności spółki. Do czynności ów zakres przekraczających potrzebna jest już zgoda wszystkich wspólników – nawet tych, którzy zostali wyłączeni od prowadzenia spraw spółki.

Podstawa prawna:

art. 199 i art. 201 kodeksu cywilnego,

art. 39 i art. 43 kodeksu spółek handlowych