W tej chwili działa 50 centrów integracji społecznej. Aby spełniły swoje zadanie, powinny być w każdym z 379 powiatów. Do zakładania nowych miała zachęcić nowelizacja ustawy o zatrudnieniu socjalnym, która weszła w życie 14 lipca (DzU nr 115, poz. 793). Przede wszystkim uproszczono w niej procedurę uzyskiwania dotacji przez przedsiębiorców decydujących się na zatrudnienie osób, które zakończyły właśnie kursy zawodowe w CIS. Wzrosła także dotacja dla takiego pracodawcy. Zwiększono świadczenie integracyjne wypłacane podczas kursu. Bezrobotni będą także w tym czasie objęci ubezpieczeniem zdrowotnym i emerytalnym.Z raportu Instytutu Studiów Politycznych PAN wynika jednak, że w przepisach ciągle jest wiele barier, które utrudniają działalność i zakładanie nowych tego typu ośrodków. Przede wszystkim są to ograniczone źródła finansowania ich działalności, a także związane z tym wątpliwości interpretacyjne. Ciągle nie wiadomo bowiem, z jakich środków i które konkretnie działania mogą być finansowane.
Kolejną przeszkodą w osiągnięciu i utrzymaniu stabilności ekonomicznej CIS jest ograniczenie w zakresie prowadzenia odpłatnej działalności gospodarczej. W niektórych centrach znaczącym źródłem przychodów staje się sprzedaż usług i wyrobów wytworzonych w toku praktycznej nauki zawodu. Osiągnięty w ten sposób zysk pomniejsza jednak kwotę dotacji. Są również kłopoty praktyczne. Z badań Instytutu Studiów Politycznych wynika, że w centrach zbyt rzadko prowadzi się zajęcia mające na celu przygotowanie do uczestnictwa w spółdzielni socjalnej.
Wśród osób korzystających z działań CIS jedynie co druga uczestniczyła w tego typu programie. Najrzadziej organizowano kursy przygotowujące do prowadzenia własnej firmy – jedynie co trzeci badany podał, że uczestniczył w tego typu zajęciach. Jak się wydaje, m.in. to może tłumaczyć spadek liczby osób zakładających spółdzielnie socjalne po zakończeniu CIS. Wskazuje to na konieczność szerszego uwzględnienia w programach reintegracji zawodowej problematyki zakładania i działalności spółdzielni socjalnych ze wskazaniem dobrych praktyk spółdzielczości socjalnej w Polsce.