Gdy w umowie pożyczki zastrzeżono oprocentowanie, a termin zapłaty odsetek odroczono, nie może to skutkować uznaniem takiego zobowiązania za świadczenia nieekwiwalentne. Nawet gdy w konkretnym okresie rozliczeniowym nie doszło do faktycznej zapłaty tych odsetek. Nie ma w takim wypadku mowy o nieodpłatnym przysporzeniu, gdyż odsetki nie zostały umorzone, ale jedynie ich zapłatę przesunięto na inny rok podatkowy. Tak orzekł WSA w Gdańsku 29 października 2007 r. (I SA/Gd 767/07).

Opóźnienie w zawiadomieniu organu podatkowego o zmianie statusu z podatnika VAT zwolnionego na czynnego nie pociąga za sobą sankcji w postaci utraty prawa do odliczenia VAT naliczonego. Stosownego zawiadomienia można dokonać w sposób dorozumiany, poprzez złożenie deklaracji podatkowej. Tak wynika z wyroku WSA w Lublinie z 26 października 2007 r. (I SA/Lu 468/07).

Świadczący usługi turystyki muszą odrębnie obliczać podstawę opodatkowania usług własnych i nabytych. Ale nie oznacza to automatycznie możliwości ustalania różnych stawek. Własne usługi transportu sprzedawane w pakiecie z nabytymi od innej spółki usługami turystyki powinny być opodatkowane 22-proc. VAT. Konsument nie korzysta bowiem w tym wypadku z odrębnej usługi przewozu, lecz jest ona wykonywana w ramach usługi turystycznej (określonej wycieczki). Gdyby nie usługa turystyczna, podatnik nie skorzystałby z transportu. Tak orzekł WSA we Wrocławiu 24 października 2007 r. (I SA/Wr 816/07).