Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie trybu i sposobu przeprowadzania kontroli prowadzonej przez organy uprawnione na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Nowe przepisy umożliwią monitorowanie przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowywania wynagrodzeń tych osób i refundację składek na ubezpieczenie społeczne. Obecne unormowania także pozwalają na weryfikację zasadności refundowania składek ZUS za te osoby, ale nie są precyzyjne. Ponadto brakuje w nich wielu rozwiązań zapewniających skuteczność kontroli.
Istotne zmiany proponowane w nowej regulacji dotyczą m.in. możliwości i trybu wyłączenia kontrolera, sprecyzowania rodzaju czynności kontrolnych, a także możliwości ich przeprowadzenia z zaskoczenia.
Podmiot kontrolowany będzie mógł skutecznie wystąpić o wyłączenie kontrolera np. wówczas, gdy stwierdzono przyczyny mogące wpłynąć na jego bezstronność lub wszczęto wobec niego postępowanie karne o przestępstwo ścigane z urzędu.
Kontrola będzie mogła być przeprowadzana jako: kompleksowa (wykonywana przez zespół kontrolerów) lub problemowa, sprawdzająca realizację zaleceń pokontrolnych, a także doraźna (m.in. mająca na celu zbadanie zagadnienia wynikającego ze skargi, wniosku czy doniesienia prasowego). W trakcie kontroli organ jej dokonujący będzie mógł zmienić jej zakres, miejsce i termin. Tak jak dotychczas operacje te będą mogły być przeprowadzone na podstawie upoważnienia przez co najmniej dwóch kontrolujących.
Podmiot, który ma być sprawdzany, musi zostać powiadomiony o miejscu, zakresie i terminie kontroli na siedem dni przed jej rozpoczęciem. Tak samo jak obecnie, kontrolowany będzie musiał zapewnić warunki i środki, które umożliwią przeprowadzenie operacji.