Takie resztki zbiera się w miejscu ich powstawania, np. szpitalu, przychodni czy gabinecie. Nowe przepisy weszły w życie 23 września 2007 r. ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=237590]DzU z 2007 r. nr 162, poz. 1153[/link]).
[srodtytul]We właściwe opakowania[/srodtytul]
Odpady trzeba zbierać selektywnie i dzielić na trzy grupy – zakaźne, specjalne i pozostałe, czyli takie, które nie są niebezpieczne. Zakaźne odpady wkłada się do czerwonych worków, specjalne – do żółtych, a pozostałe do niebieskich. Worki muszą wisieć na specjalnych stelażach lub być włożone w sztywne pojemniki (jedno- lub wielorazowego użytku). Jeżeli zaś są wśród śmieci takie z ostrymi krawędziami lub końcami, to trzeba je wkładać w sztywne, trwałe i odporne na wilgoć pojemniki umieszczane w miejscu powstawania odpadów.
Każdy worek i pojemnik musi być dobrze oznakowany – ma być na nim podany rodzaj odpadów, miejsce ich pochodzenia i data zamknięcia oraz informacja pozwalająca zidentyfikować osobę zamykającą worek. Pojemników lub worków nie można napełniać więcej niż do 2/3 ich pojemności. Jeżeli jednorazowy pojemnik lub worek został zamknięty, to nie wolno go otwierać, a gdy został uszkodzony, to trzeba go umieścić w większym opakowaniu. Odpady medyczne zwane pozostałymi można umieszczać w pojemnikach wielokrotnego użytku.
[srodtytul]W odpowiednim pomieszczeniu[/srodtytul]
Szczegółowe regulacje mówią też o pomieszczeniach, w których magazynuje się odpady.Dopuszczalne jest gromadzenie niebezpiecznych odpadów medycznych na terenie jednostek ochrony zdrowia poza miejscem ich powstawania w odpowiednio przystosowanych do tego celu pomieszczeniach. Właściwe pomieszczenie powinno m.in.:
1) mieć gładkie, łatwo zmywalne i umożliwiające dezynfekcję ściany i podłogi,
2) być zabezpieczone przed owadami i gryzoniami,
3) mieć drzwi wejściowe bez progu, minimalna szerokość i wysokość otworu powinna pozwalać na swobodny wjazd i wyjazd wózka oraz dostęp obsługi,
4) mieć wydzielone boksy w zależności od rodzajów magazynowanych odpadów,
5) posiadać wentylację zapewniającą podciśnienie, z zapewnieniem filtracji odprowadzanego powietrza,
6) być zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych,
7) być przeznaczone wyłącznie do magazynowania odpadów medycznych i mieć niezależne wejście.
W przedsionku do pomieszczenia lub w najbliższym sąsiedztwie ma być umywalka z ciepłą i zimną wodą, dozowniki z mydłem i środkiem do dezynfekcji rąk oraz ręczniki jednorazowego użytku lub suszarka. Po każdym usunięciu odpadów pomieszczenie powinno zostać zdezynfekowane i umyte.
Przepisy określają też czas, przez jaki wolno magazynować odpady. Jeżeli temperatura w pomieszczeniu przekracza 10 stopni C, nie mogą one leżeć tam dłużej niż 48 godzin. Jeżeli jest niższa, można je tam trzymać nie dłużej niż dwa tygodnie. Ponadto w przychodni czy szpitalu należy wydzielić i odpowiednio wyposażyć miejsce do czyszczenia pojemników i wózków transportujących odpady.W rozporządzeniu zawarto przejrzystą klasyfikację odpadów medycznych.