[b]Tak uważa Ministerstwo Finansów, które w odpowiedzi z 4 czerwca br. na interpelację poselską nr 7794 odparło zarzuty dotyczące naruszenia przez polskie przepisy dyrektywy o podatku kapitałowym. [/b]

Dyrektywa ta reguluje w UE zasady opodatkowania operacji związanych z tworzeniem i przekształcaniem spółek prawa handlowego, w tym opodatkowania umów spółek oraz ich zmiany. Zgodnie z jej art. 7 ust. 1 państwa członkowskie powinny zwolnić z podatku kapitałowego operacje, które 1 lipca 1984 r. były zwolnione z podatku lub opodatkowane stawką 0,5 proc. bądź niższą. W Polsce odpowiednikiem podatku kapitałowego jest PCC od umowy i zmiany umowy spółki, którego stawka wynosi od 1 maja 2004 r. 0,5 proc.

W 1984 r. opodatkowanie czynności cywilnoprawnych objętych obecnie PCC regulowała ustawa z 19 grudnia 1975 r. o opłacie skarbowej. Według MF nieprawdziwe są informacje, że nie przewidywała ona opodatkowania opłatą skarbową transakcji zawarcia umowy spółki (wniesienia wkładu na kapitał zakładowy) lub podwyższenia kapitału zakładowego. W myśl bowiem jej art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d opłatę skarbową pobierano od pism stwierdzających zawiązanie spółki przez osoby fizyczne i prawne niebędące jednostkami uspołecznionymi. Wysokość opłaty regulowało rozporządzenie wykonawcze Rady Ministrów z 16 maja 1983 r., zgodnie z którym od umowy spółki wynosiła ona:

- od wkładów, których przedmiotem była nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania - 10 proc.,

- od innych wkładów - 5 proc.

Podstawę obliczenia opłaty skarbowej przy zawiązaniu spółki stanowił kapitał zakładowy, a przy jego powiększeniu - kwota, o którą powiększono ten kapitał.

Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu 1 lipca 1984 r. wniesienie do spółki kapitału zakładowego oraz jego podwyższenie opodatkowane było stawką wyższą niż 0,5 proc., a także, co do zasady, nie było zwolnione z podatku (opłaty skarbowej). Z kolei od 1 marca 1989 r. do 31 grudnia 2000 r. stawki opłaty skarbowej kształtowały się od 0,1 do 2 proc., natomiast stawki PCC od 1 stycznia 2001 r. do 30 kwietnia 2004 r. wynosiły od 0,1 do 1 proc.

Zatem "w świetle przepisów, jakie obowiązywały w dniu 1 lipca 1984 r., a także 1 maja 2004 r., polskie prawo należy uznać za zgodne z prawem wspólnotowym" - stwierdziło Ministerstwo Finansów.