- Art. 79 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia stanowi, że okresów pobierania zasiłku i stypendium nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego. Z jakiej interpretacji korzystała autorka artykułu zamieszczonego w DF z 22 czerwca br., pisząc o tym, że staż dla bezrobotnych wpływa na wyższy wymiar urlopu? - pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.

Istotnie według art. 79 ust. 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm., dalej ustawa) okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych i stypendium (przyznanych na podstawie art. 52 i art. 53 ust. 6 ustawy) nie wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego.

Trzeba tu jednak rozróżnić dwa pojęcia - nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego oraz jego wymiar. Sformułowanie to nawiązywało do starego brzmienia przepisów kodeksu pracy o nabywaniu prawa do pierwszego urlopu (z upływem półrocznego okresu zatrudnienia) dla rozpoczynających karierę zawodową. Kodeks zmieniono, natomiast w ustawie pozostał ten dualizm. Zatem okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych i stypendium wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.

Osoba po studiach, nie mając żadnego zatrudnienia, zarejestrowała się jako bezrobotna i pobierała zasiłek. Wówczas ten okres bez pracy nie byłby uwzględniany w jej stażu, od którego zależy samo nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego. Liczyłby się natomiast do okresu, od którego zależy jej wymiar urlopu.

Tak samo będzie u osoby po studiach kierowanej przez urząd pracy na tzw. staż absolwencki i pobierającej w tym okresie stypendium. Przy późniejszym zatrudnieniu liczy się to do lat pracy, od którego zależy wymiar urlopu (ale nie nabycie prawa do niego).

Staż dla bezrobotnych magistrów nie jest zatrudnieniem w ścisłym znaczeniu tego słowa. Jest to rodzaj umowy cywilnoprawnej, którą podpisują podmiot wyrażający chęć zatrudnienia stażysty (urząd, przedsiębiorca) i właściwy starosta, który kieruje bezrobotnego na odbycie stażu. Gdyby po tym czasie absolwent uczelni podjął stałą pracę na umowę, to na 10-letni staż zatrudnienia, od którego zależy wyższy wymiar jego urlopu wypoczynkowego, czeka krócej.

Podobnie z wymiarem urlopu byłoby u takiego pracownika, któremu po okresie zatrudnienia przypadałyby miesiące bezrobocia i pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Wówczas ten okres bez zajęcia też uwzględnia się przy ustalaniu wymiaru urlopu. Na 26 dni należnego wypoczynku czekałby odpowiednio krócej, bo bezrobocie wlicza się do stażu pracy.