W ostatnich numerach DF pisaliśmy o tym, jak zatrudniać młodocianych. Pracodawcom wolno zmienić warunki ich zatrudnienia w chwili, gdy te osoby kończą naukę i osiągnęły pełnoletność. Czytelnicy mają jednak wątpliwości. Powołują się przy tym na § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (DzU nr 60, poz. 278 ze zm.). Wynika z niego, że osoby, które przed ukończeniem nauki zawodu osiągnęły pełnoletność, kończą ją na warunkach określonych dla młodocianych.
Niezmienność warunków zatrudnienia do zakończenia nauki przez młodocianego dotyczy głównie czasu pracy czy wymiaru jego urlopu. Przykładowo u młodocianego w wieku do 16 lat czas pracy nie może przekraczać sześciu godzin na dobę. Ponadto nie wolno ich zatrudniać w nadgodzinach i porze nocnej.
Jeśli natomiast szef chce zmienić młodocianemu warunki przed zakończeniem nauki, może to zrobić, gdy nowe zasady będą lepsze od dotychczasowych. Zatem przed końcem edukacji pracodawcy wolno zmienić np. wynagrodzenie młodocianego
.
Przypominamy, że zależy ono od roku nauki i choć oblicza się je na podstawie wynagrodzenia przeciętnego, to i tak jest dużo niższe od płacy minimalnej gwarantowanej pozostałym pracownikom.
Przedsiębiorcy pytają też, jaką datę uznać za koniec nauki. Czy będzie to w chwili zakończenia roku szkolnego, czy w dniu, kiedy młodociany zdał egzamin? Zależy to od rodzaju finansowego wsparcia dla przedsiębiorców (patrz ramka).
Młodociany nie może utracić statusu takiego pracownika do czasu, gdy nie zakończy nauki. Termin ten zależy od rodzaju finansowej pomocy, o jaką zabiegają pracodawcy. Każda z nich przysługuje z innego źródła.
Przy refundacji wynagrodzeń młodocianych właściwy jest resort pracy, a przy dofinansowaniu kosztów ich kształcenia - resort edukacji. Każdy z tych urzędów ma inne wymogi, które pracodawca musi respektować. Dlatego przy dofinansowaniu kosztów kształcenia młodocianego jego nauka kończy się dopiero po zdanym egzaminie.