To nowa forma pomocy udzielana w ramach wyłączeń grupowych, jako pomoc na zatrudnianie wynikająca z rozporządzenia Komisji Europejskiej 2204/2002 r. Zmiana ta (art. 26f ustawy) wejdzie w życie 30 lipca br. (po30 dniach od ogłoszenia noweli w Dzienniku Ustaw). Refundacja będzie przysługiwać na pracownika niepełnosprawnego, zarejestrowanego w urzędzie pracy jako bezrobotny albo poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu.
Zwrotu zapłaconego niepełnosprawnemu pracownikowi wynagrodzenia brutto i składek ZUS od niego należnych udzieli starosta. Przez pierwszy rok zatrudnienia nowego niepełnosprawnego pracownika będzie można otrzymać zwrot 60 proc. jego wynagrodzenia brutto oraz 60 proc. zapłaconych od niego składek.
Dodatkowo firma będzie mogła skorzystać z dofinansowania jego wynagrodzenia (SOD). Ogółem wartość pomocy nie może łącznie przekroczyć100 proc. kosztów płacy tego pracownika.
A pracodawca korzystając z refundacji i SOD, nie może uzyskać wciągu trzech lat więcej niż 15 mln euro pomocy na wszystkich pracowników.
Refundacji nie podlegają koszty (wypłacone wynagrodzenie i składki) poniesione przed podpisaniem umowy z powiatem.
Jeśli pracodawca zwolni pracownika, do którego wynagrodzenia dostawał dopłatę, będzie musiał zwrócić wszystkie pieniądze, jakie otrzymał od starosty, chyba że:
-zwolnienie miało charakter dyscyplinarny -czyli na podstawie art.52 kodeksu pracy (pracownik rażąco naruszył obowiązki pracownicze, popełnił przestępstwo albo utracił z własnej winy kwalifikacje niezbędne do wykonywania tej pracy),
-pracownik wypowiedział umowę o pracę,
-umowa wygasła (pracownik zmarł).
Minister pracy i polityki społecznej określi w rozporządzeniu wzór wniosku o refundację, treść umowy, tryb przyznawania pomocy i formy zabezpieczenia jej zwrotu.
Refundacja przysługuje na pracownika zarejestrowanego wcześniej w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny albo jako poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu.
KROK PIERWSZY
Pracodawca zawiera z pracownikiem umowę o pracę.
KROK DRUGI
Pracodawca składa wniosek w powiatowym centrum pomocy rodzinie lub miejskim ośrodku pomocy rodzinie i zawiera umowę o refundację kosztów płacy nowego niepełnosprawnego pracownika.