A te, które już mają firmę, na dofinansowanie odsetek od kredytów. Zgodnie z nowym art. 12a ustawy niepełnosprawny, który nie ma pracy, będzie się mógł ubiegać o środki z PFRON na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej, jeśli nie dostał pieniędzy publicznych na ten cel. Warunek: musi być zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny albo poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu. Wysokość pomocy na rozpoczęcie działalności lub wkład do spółdzielni nie może przekraczać 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Zmiana te wejdzie w życie 30 lipca bieżącego roku (po30 dniach od ogłoszenia noweli w Dzienniku Ustaw).

Natomiast niepełnosprawny przedsiębiorca lub rolnik z własnym lub dzierżawionym gospodarstwem rolnym będzie mógł się starać ze środków PFRON o dofinansowanie do wysokości 50 proc. oprocentowania kredytu bankowego zaciągniętego na kontynuowanie działalności. Warunkiem otrzymania pomocy jest:

-niekorzystanie z pożyczki z PFRON oraz z Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej albo

-spłacenie pożyczki zaciągniętej na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej albo jej umorzenie przez starostę.

Dotacji tych oraz dofinansowania odsetek od kredytów udziela starosta w ramach pomocy de minimis. Wartość tej pomocy brutto łącznie zwartością każdej innej pomocy de minimis, otrzymanej przez wnioskodawcę (beneficjenta pomocy), nie może przekroczyć brutto 200 tys. euro w roku, w którym tę pomoc dostał i w dwóch poprzednich latach. Chyba że wsparcie dotyczy działalności w sektorze transportu. Wówczas wartość ta wynosi100 tys. euro. W przypadku wykorzystania dotacji na rozpoczęcie działalności polegającej na produkcji rolnej możliwość otrzymania pomocy jest jeszcze niższa iwynosi3 tys. euro.

Niepełnosprawny będzie musiał zwrócić otrzymane pieniądze wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, jeśli nie dotrzyma warunków umowy.

Wniosek o jednorazową pomoc lub dofinansowanie oprocentowania kredytów składa się w wyznaczonej przez starostę jednostce organizacyjnej: powiatowym centrum pomocy rodzinie, miejskim ośrodku pomocy rodzinie lub powiatowym urzędzie pracy.

Szczegółowe warunki pomocy i zwrotu środków, formy ich zabezpieczenia, wzory wniosków i niezbędne elementy dotyczące warunków umowy określi minister pracy i polityki społecznej. Zaświadczenie o pomocy de minimis wydaje starosta w dniu podpisania umowy o udzielenie pomocy finansowej na rozpoczęcie działalności.

Osoba niepełnosprawna może otrzymać wsparcie na rozpoczęcie działalności:

- wytwórczej, budowlanej, handlowej i usługowej w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej,

- rolniczej,

- polegającej na prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej,

- na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej.

Może się również ubiegać o pomoc na rozszerzenie działalności rolniczej o rodzaj (profil) dotychczas nieprowadzony. Dotacja może być przyznana niezależnie od formy prowadzenia działalności.