Jutro kończy się przygotowanie zawodowe młodocianego, którego zatrudnialiśmy na stałe. Czy musimy zmienić rodzaj zawartej z nim umowy i nadal angażować go bezterminowo?

Z chwilą zakończenia nauki młodociany uzyskuje status zwykłego pracownika. Przestają go obowiązywać szczególne przepisy kodeksu pracy dotyczące zatrudniania młodocianych. Czytelnik powinien zmienić młodocianemu dotychczasowe warunki pracy i płacy, gwarantując przynajmniej minimalne wynagrodzenie (obecnie 936 zł). Jeśli chodzi natomiast o rodzaj angażu, to dotychczasowa umowa o przygotowanie zawodowe staje się zwykłą umową na czas nieokreślony.

Zamierzamy zatrudnić młodocianego w ramach przygotowania zawodowego. Czy mamy obowiązek przeszkolić go z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wysłać na badania lekarskie?

Tak. Młodociany ma status pracownika. Musi zatem przedstawić orzeczenie lekarskie stwierdzające, że nie ma przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. W trakcie zatrudnienia musi też przejść dodatkowe badania okresowe i kontrolne. Jeżeli lekarz orzecznik stwierdzi, że dana praca zagraża zdrowiu młodocianego, pracodawca będzie musiał zmienić mu rodzaj pracy. Gdy jest to utrudnione, to z młodocianym należy rozwiązać umowę o pracę, wypłacając odszkodowanie za okres wypowiedzenia. Młodociany musi również uczestniczyć w szkoleniach bhp i instruktażu stanowiskowym.

Młodociani zatrudnieni u nas na stałe chcą zrezygnować z pracy, aby wyjechać na wakacje. Czy trzeba rozwiązać z nimi umowy na dwa miesiące, a potem ponownie przyjąć? A może wolno to inaczej załatwić?

Nie należy rozwiązywać umów o pracę z powodu wakacji. Kodeks pracy dopuszcza bowiem, aby udzielić młodocianemu urlopu wypoczynkowego podczas ferii szkolnych. Dodatkowo można go uzupełnić urlopem bezpłatnym. Młodocianemu przysługuje z upływem sześciu miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy urlop wypoczynkowy w wymiarze 12 dni roboczych, a z upływem roku pracy - 26 dni roboczych. W roku kalendarzowym, kiedy skończy 18 lat, przysługuje mu20 dni urlopu wypoczynkowego.

A co zrobić, gdy młodociany zakończy naukę tuż przed wakacjami?

Wtedy pracodawca powinien mu zmienić warunki pracy. Rozpoczyna on pracę jak każdy inny pracownik, do którego stosujemy ogólne przepisy kodeksu pracy. Oznacza to, że pracodawca może udzielić młodocianemu urlopu na ogólnych zasadach.

Prowadzę firmę w województwie wielkopolskim. Zatrudniłem dwóch młodocianych i złożyłem wniosek o refundację. Czy to prawda, że w każdym województwie obowiązują inne stawki wsparcia?

Wielkość otrzymywanego wsparcia może być zróżnicowana ze względu na:

- wysokość wynagrodzenia wypłacanego młodocianym (ta kwota zależy od okresu realizowanego przygotowania zawodowego, np. w pierwszym roku nauki wynosi 4 proc., a potem odpowiednio 5 lub 6 proc.),

- koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą publiczną ponoszone przez pracodawcę,

- maksymalną intensywność pomocy publicznej przeznaczoną dla pracowników znajdujących się w gorszym położeniu. Przyznanie refundacji wynagrodzeń wypłacanych młodocianym nie jest obligatoryjne, lecz fakultatywne. Podejmując ją, Ochotnicze Hufce Pracy mogą wziąć pod uwagę np. politykę rynku pracy na danym terenie. Jeżeli przykładowo w województwie wielkopolskim jest zapotrzebowanie na kształcenie w zakresie fryzjerstwa, a pracodawca składa wniosek o refundację wynagrodzeń młodocianych zatrudnionych w branży budowlanej, to hufiec może negatywnie rozpatrzyć wniosek.

Planujemy zatrudnić młodocianych i złożyć wniosek o refundację ich wynagrodzeń. Czy możemy ich przyjąć na pół etatu?

Wszystko zależy od charakteru takiego zatrudniania. Umowa o przygotowanie zawodowe nie może być zawarta na część etatu. Głównym celem takiego zatrudnienia nie jest bowiem praca, ale nauka. Niepełny wymiar czasu pracy jest dopuszczalny tylko przy wykonywaniu prac lekkich (zatrudnienie sezonowe).