Do takiego wniosku prowadzi sprawa rozpatrywana niedawno przez Kolegium Orzekające Urzędu Patentowego. Dotyczyła rejestracji znaku "SDM" na rzecz Dariusza B. Gdy o nią wystąpił, był jednym z trzech wspólników firmy używającej tej marki. Działali jeszcze razem i każdy z partnerów miał się kierować zasadami wzajemnego zaufania. Zgłoszenie to nosiło cechy nielojalności wobec wspólników.
- Nie można występować o rejestrację znaku towarowego spółki bez porozumienia ze współwłaścicielami - twierdził podczas rozprawy przed Kolegium Marcin R., który wniósł o unieważnienie ochrony znaku "SDM". -Działalność spółki skończyła się faktycznie przed dniem zgłoszenia rejestracji - ripostował pełnomocnik Dariusza B.
Obaj nadal działają na terenie Rzeszowa. "SDM" to pierwsze litery imion założycieli spółki cywilnej. W latach 90. prowadzili hurtownię, byli też bezpośrednimi importerami artykułów szkolno-biurowych. Na przełomie 2000 i 2001 roku każdy z byłych partnerów poszedł w swoją stronę, pozakładali niezależne firmy. O tym, co zrobić ze znakiem "SDM", nie pomyśleli. Dariusz B. uznał, że może nazwę rozwiązanej spółki "SDM" zarezerwować dla siebie. Dzisiaj jego pełnomocnik tłumaczy:
-Wpadł na to pierwszy, pozostali też mogliby próbować rejestracji. Zgłosił znak do rejestracji dzień przed formalnym rozwiązaniem spółki (24 i 25 stycznia 2001). Chodziło o znak słowno-graficzny niemal identyczny z tym, którego spółka używała w całym dziesięcioleciu swego istnienia. Dotyczył tej samej grupy towarów i usług. Obecnie skrót "SDM" jest elementem nazwy dwóch firm rzeszowskich. Jedna zarezerwowała znak w UP.
- Wprowadza to klientów w błąd, umożliwia byłemu partnerowi wyłączne korzystanie ze wspólnie wypracowanej renomy znaku.
Zgłoszenie do rejestracji było działaniem w złej wierze, sprzeczne z prawem i zasadami współżycia społecznego - twierdził pełnomocnik wnioskującego o unieważnienie ochrony znaku. Kolegium Orzekające postanowiło unieważnić prawa ochronne z rejestracji znaku towarowego. Naruszone zostały normy art. 246 i 247 ustawy - Prawo własności przemysłowej w związku z art. 8 pkt 1 i pkt 2 ustawy o ochronie znaków towarowych (sygn. 402/05).