- Ośmiu pracowników firmy jest objętych wspólną umową o odpowiedzialności materialnej. Czy do tej umowy mogą dołączyć jeszcze dwie inne osoby?
Po pierwsze, przystąpienie do istniejącej umowy nie jest możliwe. Jedyna możliwość to zawarcie nowej umowy. Po drugie, przepisy zawierają pewne ograniczenia co do liczby osób objętych umową. Liczba ta zależy od tego, na ile zmian pracują zatrudnieni. Jeżeli na jedną, to czytelnik wyczerpał maksymalny limit liczby osób, które mogą odpowiadać wspólnie za mienie. Zgodnie z przepisami przy jednej zmianie nie może być więcej niż 8 osób wspólnie odpowiadających materialnie. Przy dwóch zmianach - nie więcej niż 12 osób, a przy trzech - maksymalnie 16 osób. Wyjątek dotyczy zakładów usługowych, zakładów żywienia zbiorowego, sklepów samoobsługowych i preselekcyjnych, w których liczba pracowników w miejscu powierzenia mienia nie może przekroczyć 24 na jednej zmianie.
- Pracownicy są objęci umową o wspólnej odpowiedzialności materialnej. Jak rozliczać nieobecności w pracy poszczególnych zatrudnionych? Może być przecież tak, że pracownika nie będzie w firmie, a w tym czasie powstanie szkoda.
Okresy nieobecności, które nie wpływają na wspólną odpowiedzialność, należy określić w umowie. Jeżeli szkoda wystąpi podczas takiego okresu, to pracownicy objęci umową, w tym pracownik nieobecny, odpowiadają wspólnie na zasadach określonych w umowie. Jeżeli pracownik jest nieobecny dłużej niż okres ustalony w umowie, to należy przeprowadzić inwentaryzację najpóźniej 7 dni po przekroczeniu tego okresu niezależnie od tego, czy nieobecny pracownik już wrócił.
- Pracownik naruszył zakaz konkurencji, który obowiązywał w trakcie zatrudnienia. Czy możemy pociągnąć go do odpowiedzialności materialnej? Jakiego możemy żądać odszkodowania?
Jeżeli na skutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji pracodawca poniósł szkodę, to może pociągnąć go do odpowiedzialności materialnej na zasadach ogólnych. Gdy zatem pracownik naruszył zakaz umyślnie, to odpowie w pełnej wysokości. Jeżeli natomiast nie działał umyślnie, to odpowie tylko za rzeczywistą stratę i tylko do wysokości trzech miesięcznych pensji.
- Zatrudniliśmy pracownika na stanowisku pracownika biurowego. W pomieszczeniu, w którym pracuje, są telefony, faksy, komputery oraz inne cenne przedmioty biurowe. Czy możemy przekazać je pracownikowi pod rygorem odpowiedzialności materialnej jak za powierzone mienie? Czy do tego potrzebna jest odrębna umowa o odpowiedzialności materialnej?
Pracownika biurowego nie można obciążyć odpowiedzialnością za całe mienie, które znajduje się w pomieszczeniu biurowym. Odpowiedzialność za mienie powierzone można bowiem stosować w odniesieniu do składników majątkowych, znajdujących się w miejscu lub pomieszczeniu, w którym jest możliwa piecza nad nimi. Uważam, że biuro, w którym pracuje grupa pracowników i które jest odwiedzane przez osoby obce, nie jest takim miejscem. Zatem w wypadku czytelnika możliwa jest tylko odpowiedzialność na zasadach ogólnych.