Aktualizacja: 22.08.2019 05:50 Publikacja: 22.08.2019 05:50
Foto: 123RF
Im więcej pracowników w zakładzie pracy, tym kwestie organizacji pracy stają się bardziej problematyczne, a obowiązków w zakresie bhp przybywa. Dopóki pracowników jest 250, kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy są przedmiotem konsultacji z załogą. Dodatkowy pracownik spowoduje jednak konieczność powołania komisji bhp jako stałego gremium opiniodawczego i doradczego dla pracodawcy.
Czytaj też: Outsourcing pracowników - co z przepisami BHP
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Przestrzeganie przepisów i zasad bhp to podstawowy obowiązek pracownika. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie chce on używać kasku albo szelek? Czy pracodawca może przymknąć na to oko? Czy może rozwiązać umowę z pracownikiem na tej podstawie?
Brak wysłania pracownika na badania lekarskie nie stanowi automatycznego uszczerbku na jego zdrowiu. A tylko taki uszczerbek mógłby go uprawniać do odszkodowania.
Jednym z obowiązków pracodawcy jest utrzymywanie w pomieszczeniach temperatury odpowiedniej do rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli warunki pracy nie są zgodne z przepisami BHP, pracownik ma prawo odmówić wykonywania obowiązków.
Listopad to miesiąc zdrowia psychicznego. Jak pracodawcy mogą zadbać w tym kontekście o własnych pracowników? Czy wolno pobłażać osobie z zaburzeniami psychicznymi? Czy takie zaburzenia lub przyjmowanie leków mogą uzasadniać rozwiązanie umowy?
Obowiązujące regulacje nie zabraniają wprowadzenia kontroli trzeźwości pracowników wykonujących pracę zdalnie. Aby taką kontrolę przeprowadzić, trzeba się jednak trzymać określonych zasad.
Od stycznia 2025 roku medycyna pracy ma zostać rozszerzona między innymi o cytologię, mammografię czy badanie poziomu cholesterolu - donosi radio RMF FM.
• Jak fiskus traktuje samozatrudnienie? • Hiphopowy strój w kosztach firmy - co mówi skarbówka • Odszkodowanie za powódź z podatkiem? Jest reakcja Ministerstwa Finansów • Czy były KRUS-owiec musi opłacać składki w pełnej wysokości? • Składka zdrowotna po sprzedaży środka trwałego - idą zmiany • Ile firmy płacą pracownikom za okulary? • Co związki zawodowe sądzą o reformie płacy minimalnej? • Ważne terminy na ten tydzień
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas