Aktualizacja: 17.05.2019 06:49 Publikacja: 16.05.2019 16:49
Foto: AdobeStock
Polskie przepisy o podatku od sprzedaży detalicznej nie naruszają unijnego prawa. Taka jest konkluzja wyroku Sądu Unii Europejskiej. Uznał, że decyzja Komisji Europejskiej zawieszająca stosowanie polskich regulacji jest nieważna.
– To korzystny dla Polski wyrok – mówi Paweł Jurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów. I przypomina, że pobór podatku handlowego jest zawieszony do końca 2019 r.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Sprzedaż posiłków w jednorazowych opakowaniach z restauracji sklepu podlega podatkowi handlowemu.
Ministerstwo Finansów nie planuje zniesienia podatku od sprzedaży detalicznej ani zmian progów kwotowych przychodu, od których pobierany jest ten podatek.
Od 1 stycznia 2021r. na sprzedawców w kawiarniach i sklepach został nałożony podatek, który powinien zostać właściwie zapisany w księgach.
Choć reguły pomocy publicznej się nie zmieniły, to ich interpretacja zmierza ku zalegalizowaniu różnic w poziomie opodatkowania w ramach tej samej branży – mówi Łukasz Karpiesiuk, doradca podatkowy w SSW Pragmatic Solutions.
Podatki od reklam i hipermarketów są zgodne z prawem UE – stwierdził Trybunał Sprawiedliwości.
Polski podatek od supermarketów i węgierski podatek od reklam nie naruszają prawa unijnego.
Polski podatek od sprzedaży detalicznej i węgierski podatek obrotowy od reklam nie naruszają prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE. Wyrok jest porażką Komisji Europejskiej, która uznała oba progresywne podatki za niedozwoloną pomoc państwa.
Niecałe dwa tygodnie dzielą przedsiębiorców od terminu złożenia pierwszej informacji dotyczącej wprowadzonych na rynek napojów z dodatkiem substancji słodzących oraz obliczenia i uiszczenia opłaty cukrowej za styczeń.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas