Reklama
Rozwiń

Układ a wykupienie przedmiotu leasingu

Prawo restrukturyzacyjne pozwala na przeprowadzanie wobec dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością czynności, które zmierzają do poprawy jego sytuacji ekonomicznej i niedopuszczenia do ogłoszenia jego upadłości. Realizuje się to w głównej mierze przez umożliwienie dłużnikowi restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami.

Publikacja: 06.04.2018 06:20

Układ a wykupienie przedmiotu leasingu

Foto: Adobe Stock

Niekiedy budzi wątpliwości to, jakie skutki prawne w sferze uprawnień i obowiązków dłużnika oraz wierzycieli wywiera zawarcie układu. Dotyczy to zarówno układów zawartych po 1 stycznia 2016 r. w czasie obowiązywania ustawy Prawo restrukturyzacyjne (p.r.), jak i tych zawartych wcześniej pod rządami ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze.

Zdarzyć się może, że po zawarciu umowy leasingu i wydaniu korzystającemu przedmiotu leasingu wszczęte zostanie wobec korzystającego postępowanie restrukturyzacyjne oraz zostanie zawarty i prawomocnie zatwierdzony układ z wierzycielami, a wierzytelności finansującego (leasingodawcy) z tytułu zawartej umowy leasingu zostaną w całości lub w części objęte układem. W umowach leasingu strony wskazują zwykle, że po zakończeniu okresu leasingu, korzystający (leasingobiorca) będzie mógł wykupić przedmiot leasingu, pod warunkiem, że wywiązał się z wszystkich zobowiązań wynikających z umowy, a więc w szczególności, o ile spłacił w całości wszystkie raty leasingu. W takim przypadku może pojawić się wątpliwość, czy zapłata przez korzystającego wszystkich rat leasingu, ale w zredukowanej układem wysokości, uprawniać będzie korzystającego do wykupienia przedmiotu leasingu.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji