Kiedy pozew spółki cywilnej jest skuteczny

Skuteczny jest tylko pozew złożony i podpisany przez wszystkich wspólników.

Aktualizacja: 05.04.2018 06:30 Publikacja: 05.04.2018 06:07

Kiedy pozew spółki cywilnej jest skuteczny

Foto: AdobeStock

To sedno najnowszego wyroku Sądu Najwyższego, ważnego, bo spółka cywilna jest jedną z najbardziej popularnych form prowadzenia interesów w Polsce. Co więcej, zgodnie z art. 865 kodeksu cywilnego każdy wspólnik spółki cywilnej jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki. Jak jednak widać, sam nie może złożyć skutecznego pozwu dotyczącego spraw spółki.

Kwestia, którą zajął się Sąd Najwyższy, wynikła w sprawie o zapłatę dla podwykonawcy, spółki cywilnej Lucjana Ł. i Krzysztofa P., 270 tys. zł należności za prace przy budowie sporego budynku biurowego, opiewające w sumie na ponad milion zł. Prace się przedłużały, gdyż nie było kompletnej dokumentacji. W tej sytuacji pozwany – generalny wykonawca – odstąpił od umowy, a podwykonawca zażądał rozliczenia. Pozew złożył jednak tylko jeden ze wspólników. Drugi przystąpił do sprawy dopiero w trakcie procesu, gdy sąd wytknął, że w takiej sprawie winni występować wszyscy wspólnicy. Mimo to Sąd Apelacyjny w Katowicach żądanie oddalił jako przedawnione. W jego ocenie pierwotny pozew nie przerwał przedawnienia. Był nieskuteczny, bo złożył go jeden wspólnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki