Aktualizacja: 15.03.2017 06:00 Publikacja: 15.03.2017 06:00
Foto: 123RF
Jeszcze kilka lat temu doradcy podatkowi koncentrowali się na analizie przepisów prawa podatkowego, orzecznictwa sądów, praktyki organów skarbowych, wsparciu dotyczącym prawno-podatkowych konsekwencji transakcji lub prowadzenia działalności w wybranych obszarach. To nadal są kwestie kluczowe, a popyt na tego typu wsparcie nie maleje.
Z drugiej strony, ważnym i finalnym elementem praktyki podatkowej firm jest cykliczne rozliczenie i zaraportowanie danego podatku, wymagające połączenia wiedzy merytorycznej z analizą danych. Z uwagi na czasochłonność tego procesu oraz postępującą cyfryzację wymiany danych z organami podatkowymi, przedsiębiorcy szukają na rynku rozwiązań automatyzujących procesy sprawozdawczości podatkowej. Coraz częściej chcą też połączyć proces raportowania podatkowego z autokontrolą i badaniem ryzyka. Szukają więc nie tylko specjalisty od paragrafów, ale także interdyscyplinarnego doradcy, który wiedzę i doświadczenie przekłada na język nowych technologii. Obszar łączący elementy doradztwa podatkowego, analizy danych, prac analitycznych i programistycznych kiedyś był uważany za niszowy. Obecnie znajduje się w fazie ekspansji na rynku usług wsparcia podatkowego.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Ten rok jest wyjątkowy pod względem prac nad implementacją nowych raportów i rozliczeń. Kumulują się w nim zadania związane ze zmianami w obszarze sprawozdawczości podatkowej wprowadzanymi formalnie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Wycenie podlegają składniki rzeczowych aktywów obrotowych, które utraciły wartość użytkową lub handlową, a także ich zapasy, zarówno w ilości przydatnej gospodarczo, jak i przekraczającej potrzeby gospodarcze uznane za normalne.
Mimo że z ulgi IP Box można korzystać już od kilku lat wykładnia niektórych związanych z nią przepisów ciągle budzi wątpliwości podatników. Jednym z takich spornych zagadnień jest prowadzenie ewidencji rachunkowej.
Po sporządzeniu sprawozdania rocznego zarząd powinien zweryfikować, czy w danym roku wystąpiła strata, a jeśli tak – czy nie jest zbyt wysoka. W obliczu problemów finansowych spółki to zgromadzenie wspólników decyduje o dalszym jej istnieniu. Co zrobić, jeśli sytuacja spółki już kolejny rok jest zła?
Realność zaktualizowanej na dzień bilansowy kwoty wymaganej zapłaty danej należności podlega w każdym przypadku weryfikacji pod kątem stopnia prawdopodobieństwa jej uzyskania.
Za brak sporządzenia sprawozdania albo przedstawienie w nim nierzetelnych danych prezesowi może grozić grzywna lub więzienie. Może też zapłacić spółce odszkodowanie.
Podmioty, które mają rok obrotowy zgodny z rokiem kalendarzowym, będą musiały opublikować pierwsze sprawozdania o podatku dochodowym za 2025 rok. Termin na wypełnienie tego obowiązku upłynie z końcem przyszłego roku.
Ministerstwo Finansów nie kwapi się do liberalizacji przepisów o udzielaniu porad podatkowych. Bo prawo podatkowe jest coraz bardziej skomplikowane.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas